Rozpoczęły się Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego

W tym roku przypada 540. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika i 470. rocznica jego śmierci. Inauguracja Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego odbyła się w wigilię urodzin astronoma. 

 

Okazją do inauguracji Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego była przypadająca w poniedziałek wigilia urodzin astronoma. O godz. 16. w Ratuszu Staromiejskim rozpoczęła się inauguracyjna sesja naukowa z udziałem gości z uniwersytetów w Padwie i Ferrarze. Po jej zakończeniu, spod dziedzińca Ratusza ruszył barwny orszak historyczny, który przeszedł ulicami Starego Miasta. Pod pomnikiem Mikołaja Kopernika złożono kwiaty. Natomiast z domu astronoma przeniesiono kopię jego największego dzieła do katedry św. Janów, gdzie złożono ją w Kaplicy Kopernikańskiej.

Podczas uroczystości wykonano specjalnie skomponowany na 775-lecie Torunia utwór nawiązujący do odkrycia Kopernika. Dzieło wykonała Toruńska Orkiestra Symfoniczna i Chór Astrolabium pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego.

W kościele pw. Ducha Św. wierni uczestniczyli w uroczystych nieszporach. Przewodniczył im ks. abp Celestino Migliore – Nuncjusz Apostolski w Polsce. Transmisję uroczystości przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

Z okazji Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego Ojciec św. Benedykt XVI na ręce ks. bp. Andrzeja Suskiego, pasterza diecezji toruńskiej wystosował przesłanie w języku angielskim. Ks. bp przypominał, że Mikołaj Kopernik był wiernym synem Kościoła.

– Jako duchowny i człowiek Kościoła, był człowiekiem głębokiej wiary. Umiał godzić wyniki nauki z podstawowymi prawdami wiary chrześcijańskiej. I dlatego może być dla nas – jak pisze Ojciec św. – przykładem do tego, abyśmy cierpliwie, spokojnie dążyli do poznania prawdy. Nie wiemy czy przyjął święcenia kapłańskie, ale na pewno był duchownym; był kanonikiem fromborskim i piastował odpowiedzialne funkcje w kapitule. Był człowiekiem wiary. Dał temu wyraz na początku dzieła „De revolutionibus”, gdzie zamieścił swój list do Papieża Pawła III. Interesował się teologią, nie tylko astrologią i matematyką – zaznaczył ks. bp Andrzej Suski.

Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego będą trwały do 25 maja 2013r.

„Na cztery miesiące obchodów przygotowano wystawy, konkursy, konferencje naukowe i popularnonaukowe. Wszystko po to, by jak najpełniej przybliżyć postać wybitnego astronoma, którego odkrycie zmieniło nasz sposób myślenia o świecie” – podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski. 

Wydarzenia organizowane w ramach Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego [Zobacz]

RIRM/PAP

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl