fot. PAP/Tytus Żmijewski

Toruń: 22 września komunikacja miejska za darmo z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu

22 września właściciele samochodów będą mogli skorzystać za darmo z komunikacji miejskiej w Toruniu z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu. Miejski Zakład Komunikacji przygotował także konkurs fotograficzny. Wszystko po to, żeby promować dbałość o środowisko.

„Konkurs fotograficzny +Utrzymujemy miasto w ruchu+ będzie przeprowadzony na Facebooku. Zadaniem uczestników będzie uchwycenie za pomocą aparatu miasta w ruchu, czyli tego, jak mieszkańcy Torunia poruszają się bez wykorzystania samochodu – rowerem, hulajnogą, na rolkach czy deskorolce, pieszo oraz oczywiście komunikacją miejską. Nagrodą w konkursie będzie hulajnoga z kaskiem” – poinformowała rzecznik prasowa MZK w Toruniu Sylwia Derengowska.

Konkurs potrwa 5 dni. Jakość prac oceni komisja konkursowa. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Torunia właściciele lub współwłaściciele samochodów mogą 22 września korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie.

Żeby nie dostać mandatu za jazdę bez biletu, wystarczą dowód osobisty i rejestracyjny.

„Idea Europejskiego Dnia Bez Samochodu, obchodzonego zawsze 22 września, powstała w 1998 r. we Francji. Dzień ten jest jednym z elementów międzynarodowej kampanii +Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu+. Celem akcji jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze” – przypomniała Sylwia Derengowska.

PAP

drukuj