TK: przepisy o żądaniu akt sądowych – niekonstytucyjne

Przepisy o prawie ministra sprawiedliwości do żądania przedstawienia mu akt sprawy sądowej są niezgodne z konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny. Według TK, takie uprawnienie MS jest „wkroczeniem w dziedzinę sprawowania wymiaru sprawiedliwości”.

Potrzebna jest kompleksowa reforma wymiaru sprawiedliwości, a nie jedynie wyrywkowe zmienianie przepisów – zaznacza poseł Beata Kempa, była wiceminister sprawiedliwości.

– Nie chciałabym, żeby tego typu poprawka powodowała to, że będzie potem nagonka, że minister sprawiedliwości próbuje ręcznie sterować postępowaniami sądowymi. Reforma wymiaru sprawiedliwości powinna być daleko głębsza, idąca w kierunku sprawnego wykonywania rozpraw sądowych, ale i też przede wszystkim tego, że niezawisły sędzia, jeżeli sprzeniewierzy się urzędowi sędziowskiemu, powinien rzeczywiście podlegać realnemu postępowaniu dyscyplinarnemu. Raczej takie wyrywkowe reformy, które były proponowane przez Platformę Obywatelską nie powodowały tego, aby rzeczywiście wpłynąć na lepszy obraz wymiaru sprawiedliwości w oczach Polaków. Tu są potrzebne reformy kompleksowe i bardzo mocno skoordynowane – podkreśla poseł Beata Kempa.  

W środowisku prawniczym już od kilku lat toczy się spór dotyczący zakresu nadzoru administracyjnego ministra sprawiedliwości nad sądami. Nowelizację ustawy, wobec której wydano wyrok, do Trybunału skierował w lutym br. ówczesny prezydent Bronisław Komorowski.

RIRM

drukuj