TK o godzinach pracy techników radioterapii
Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy dziś wniosek techników radioterapii ws. czasu pracy. Od lipca ubiegłego roku muszą oni pracować o 2,5 godz. dłużej każdego dnia. Technicy podkreślają, że podczas pracy są narażeni na promieniowanie jonizujące. Dłuższe przebywanie w takich warunkach może mieć wpływ na ich zdrowie.
Cezary Staroń, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii, podkreśla także, że za wydłużeniem czasu pracy nie nastąpił wzrost wynagrodzeń. Dlatego związkowcy zaskarżyli ustawę o działalności leczniczej.
– Zaznaczyliśmy tam nierównomierność w traktowaniu obywateli przez prawo. Ustawa o działalności leczniczej wydłużyła nam w jednym momencie czas pracy o ponad 50 proc. nie dając nic w zamian. W polskim państwie, kiedy inne grupy zawodowe dostawały jakiekolwiek inne zmiany (chociażby policja i wiek emerytalny), to obejmowało to tylko osoby, które wchodzą do systemu. My mieliśmy skrócony czas pracy ponad 50 lat. Pytanie: czy to są prawa nabyte w Polsce? – mówi Cezary Staroń.
Podobne wątpliwości zgłaszał Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii. Technicy w referendum opowiedzieli się za strajkiem.
Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do zarzutów, stwierdziło, że promieniowanie jonizujące jest bardzo niskie.
RIRM