fot. Paweł Palembas

Tegoroczny listopad prawdopodobnie jednym z najcieplejszych w historii pomiarów

Listopad w tym roku może zapisać się jako jeden z najcieplejszych w historii pomiarów meteorologicznych – powiedział klimatolog Rafał Maszewski. Prawdopodobieństwo, że zima zaatakuje jeszcze w tym miesiącu jest niskie. W wielu rejonach kraju temperatury przekraczają ciągle 16-17 stopni Celsjusza.

Od piątku cieplej zrobi się również w górach, temperatura będzie dodatnia nawet na szczytach. Śnieg, który spadł tam na początku tygodnia, pozostanie tylko wspomnieniem. Prognozy na grudzień także są optymistyczne – wskazał Rafał Maszewski.

– Mogą przeważać te ciepłe masy powietrza. Ogólnie od już paru tygodni powietrze napływa do nas głównie z południa i południowego wschodu, więc jest ono ciepłe. Dopóki taki potężny wyż na wschodzie Europy będzie tam stacjonował, a niżem nad Atlantykiem i Morzem Śródziemnym, to zimne powietrze do nas wówczas nie dotrze. To zimne powietrze jest oczywiście w Stanach Zjednoczonych i całej Ameryce Północnej i są tam bardzo duże mrozy. Na zimę musimy jeszcze poczekać, ale liczmy oczywiście na deszcz, bo nadal wody gruntowe są na niskim poziomie, a tych opadów niestety po dwóch bardziej mokrych dniach w tym tygodniu brakuje i tych deszczów będzie dużo, dużo mniej – powiedział Rafał Maszewski.

W najbliższym czasie w większości kraju temperatury będą dodatnie nawet nocą, a w pozostałych rejonach będą utrzymywać się powyżej normy.

Z takich prognoz nie cieszą się narciarze. Początek sezonu najpewniej się opóźni. Natomiast dla kierowców oznacza to więcej czasu na zmianę opon na zimowe.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl