Tatry: w górach bardzo ślisko; obowiązuje lawinowa jedynka

Szlaki położone w dolinach są dobrze przetarte, ale jest tam bardzo ślisko, miejscami występują oblodzenia. W wyższych partiach gór śnieg zalegający na szlakach jest zmrożony i bardzo twardy – informuje w sobotę Tatrzański Park Narodowy (TPN). Obowiązuje lawinowa jedynka.

TPN przypomina, że poruszanie się w takich warunkach wymaga użycia odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, lawinowe ABC) oraz umiejętności korzystania z niego.

„Poruszanie się w górach w warunkach zimowych wymaga bardzo dobrej umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego” – dodano w komunikacie turystycznym TPN.

Utrudnieniem w partiach graniowych jest wzmagający się wiatr. Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego zwracają przy tym uwagę, że zimą szlaki turystyczne nie są utrzymywane ani dodatkowo oznakowane.

W Tatrach obowiązuje obecnie 1. stopień zagrożenia lawinowego.

„Poruszanie się w górach w takich warunkach wymaga dobrej umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Poślizgnięcie się na oblodzonych odcinkach szlaków grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych” – ostrzegają służby TPN.

Jak czytamy w sobotnim komunikacie, podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa.

„Drzewa i gałęzie mogą się również łamać pod ciężarem dużych ilości śniegu. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa. Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN oraz komunikatem lawinowym dostępnym na stronach: http://lawiny.topr.pl/ lub www.tpn.pl – przypomina TPN.

PAP/RIRM

drukuj