fot. PAP/Grzegorz Momot

Tatry: Trzeci stopień zagrożenia lawinowego

W Tatrach intensywnie pada śnieg. Ratownicy górscy ogłosili trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Warunki turystyczne w Tatrach są skrajnie niekorzystne – ostrzegają pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Lawinowa trójka oznacza, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana z podłożem. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Możliwe jest także samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. Trzeci stopień zagrożenia obowiązuje od wysokości 1700 m n.p.m.

Ratownicy TOPR odradzają górskich wypraw i ostrzegają.

„Poruszanie się po Tatrach wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny sytuacji” – napisał w komunikacie ratownik TOPR Marcin Witek.

Na Kasprowym Wierchu leży już 140 cm śniegu, a nad Morskim Okiem niemal jeden metr.

W Tatrach i na Podhalu cały czas intensywnie pada śnieg, a wysoko w górach wieje silny wiatr. Wszystkie szlaki turystyczne przykrywa gruba warstwa śniegu, a ich przebieg jest niewidoczny. W wyższych partiach gór panują zawieje i zamiecie śnieżne, które uniemożliwiają orientację w terenie. W wielu miejscach utworzyły się głębokie zaspy.

PAP/RIRM

drukuj