fot. Paweł Palembas

Tatry: Obryw skalny w rejonie Morskiego Oka nadal niebezpieczny

Obryw skalny, który spowodował w ubiegły piątek spektakularną lawinę głazów ze ścian Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego w rejonie Morskiego Oka, nie uszkodził szlaku turystycznego, ale nadal wykazuje aktywność i może stwarzać zagrożenie – poinformował w piątek Tatrzański Park Narodowy (TPN).

Władze TPN odradzają wszelkiej działalności wspinaczkowej w rejonie Bańdziocha Mięguszowieckiego oraz wypraw turystycznych w rejon Przełęczy pod Chłopkiem. Nadal istnieje tam ryzyko kolejnych obrywów.

Jak wyjaśniła Maria Król z TPN, obryw skalny nastąpił w wyniku gwałtownych zmian pogody.

„Przed erozją przyszło w Tatrach ochłodzenie, padał deszcz i deszcz ze śniegiem. Po nich znowu nadeszły piękne słoneczne dni, podczas których temperatura w dzień przekraczała momentami 10 st. Celsjusza, nagrzewając ściany skalne. Wieczory jednak, noce i poranki były już typowo jesienne, ze spadkiem temperatury poniżej 0 st. Celsjusza. Wszystko to spowodowało, że mocno zerodowane skały Turni Kurczaba nie wytrzymały gwałtownie następujących po sobie zmian i uległy rozluźnieniu” – wyjaśniła.

Zjawisko takie, szczególnie w rejonie Tatr Wysokich, jest stosunkowo częste i znane przyrodnikom od dawna. W ostatnich latach również nastąpiły sporych rozmiarów obrywy skalne, jak chociażby spod Wielkiej Galerii Cubryńskiej w 2012 r. czy obryw Niebieskiej Turni w 2018 r.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl