fot. www.gov.pl

Taśmy Ministerstwa Sprawiedliwości. M. Romanowski: To polityczno-medialna akcja

Media opublikowały taśmy, na których były wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski, rozmawia z Tomaszem Mrazem, podejrzanym w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. To polityczno-medialna akcja – mówił minister Marcin Romanowski.

Były dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwości w resorcie sprawiedliwości, Tomasz Mraz, w latach 2020-2022 miał nagrać ponad 50 godzin rozmów z ówczesnym wiceministrem sprawiedliwości, Marcinem Romanowski. Fragment taśm opublikowały przychylne rządzącym media.

Oto fragment z nich:

Marcin Romanowski: No właśnie, jak to rozdysponować. Tak się zastanawiam. Wiesz, szkoda trochę dawać kasę tym, którzy cwaniakują i nie robią roboty.

Tomasz Mraz: Tak, tylko z drugiej strony – jak ktoś się dowie, że ktoś inny dostał, a oni mają już ze sobą połączenie, to od razu zaczną wykorzystywać… realizować jakiekolwiek wyznaczniki, od których uzależnimy zwiększenie wsparcia.

Marcin Romanowski: Tylko właśnie, na co to wsparcie miałoby pójść?

Tomasz Mraz: Myślę, że na pomoc psychologiczną.

Treść rozmów ma dotyczyć rzekomych nieprawidłowości przy organizacji konkursów z Funduszu Sprawiedliwości. Tomasz Mraz, który jest podejrzanym i stara się o status świadka koronnego przekonywał w Sejmie, że problem z dzieleniem środków jest poważny.

– Większość konkursów, które były ogłaszane przez Fundusz Sprawiedliwości były ogłaszane i przeprowadzane w nierzetelny sposób – powiedział Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości prowadzi prokuratura kierowana przez Adama Bodnara, który wprowadził w niej nielegalne zmiany bez akceptacji prezydenta. Marcin Romanowski, który był gościem programu „Polski Punkt Widzenia” na antenie TV Trwam uznał nagrania za prowokację, a ich treść za wyrwaną z kontekstu.

– Mamy do czynienia z bardzo starannie wyreżyserowaną akcją polityczno-medialną. Sam fakt, że takie nagrania pokazują w różnych miejscach, w sposób zsynchronizowany, to potwierdza. Notabene, to są materiały ze śledztwa, więc ich ujawnianie jest przestępstwem – podkreślił Marcin Romanowski.

Obrońcą Tomasza Mraza jest Roman Giertych. Mecenas, który od lat jest w sporze ze Zbigniewem Ziobro i Suwerenną Polską przekonywał on, że większość członków partii byłego ministra sprawiedliwości trafi do więzienia za rozdysponowywanie środków z Funduszu Sprawiedliwości.

– Oni po prostu to rozkradali na cele kampanii wyborczej – zaznaczył Roman Giertych.

W podobnym tonie o Suwerennej Polsce mówił premier Donald Tusk.

– Mamy do czynienia de facto ze zorganizowaną grupą przestępczą, na czele której stał Prokurator Generalny. Nie było takiego państwa w Europie – zaznaczył Donald Tusk, premier RP.

Fundusz Sprawiedliwości to środki, których celem jest pomoc tym, których spotkała krzywda. Dzięki zmianom przeprowadzonym za rządów Zjednoczonej Prawicy z funduszy były finansowe także działania prewencyjne. Środki trafiały do Ochotniczych Straży Pożarnych na zakup sprzętu, do szpitali czy podmiotów zajmujących się edukacją. Wszystko odbywało się zgodnie z przepisami. Zgodnie z prawem to resort sprawiedliwości miał prawo do ostatecznej decyzji o przyznaniu dotacji.

– Rozporządzenie, które dawało bardzo szerokie uznania dysponentowi Funduszu Sprawiedliwości, mówiło, że może nie zaakceptować na przykład rekomendacji komisji i na przykład wykreślić daną organizację, zmniejszyć lub zwiększyć budżet, a wręcz unieważnić cały konkurs – wskazał Marcin Romanowski.

W śledztwie zatrzymane zostały dotąd trzy osoby. W tym ks. Michał Olszewski, prezes fundacji Profeto. W czwartek obchodził 15. rocznicę święceń kapłańskich. Z księdzem w areszcie spotkał się jego obrońca mec. Krzysztof Wąsowski.

 „Ksiądz Michał prosił mnie, abym przekazał, że za wszystkich się modli (także za tych, którzy uznali go już za winnego…) i wszystkim błogosławi (tak z serca… mocą swojego kapłaństwa)” – napisał mec. Krzysztof Wąsowski.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl