Tajwan: Ministerstwo Spraw Zagranicznych dziękuje USA za utrzymanie bezpieczeństwa w Cieśninie Tajwańskiej

Tajwańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło swoją „szczerą wdzięczność” Stanom Zjednoczonym za podjęcie „konkretnych działań” w celu utrzymania bezpieczeństwa i pokoju w Cieśninie Tajwańskiej i regionie – poinformowała agencja Reutera.

Oświadczenie jest odpowiedzią na komentarze dyrektora Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA ds. Indo-Pacyfiku Kurta Campbella, który powiedział w piątek, że Chiny „zareagowały przesadnie” na wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie – wyjaśnia Reuters.

W oświadczeniu tajwańskiego ministerstwa spraw zagranicznych czytamy, że „niesprowokowane militarne i ekonomiczne zastraszanie” ze strony Chin „jeszcze bardziej wzmocniło jedność i odporność światowego obozu demokratycznego”.

Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen oświadczyła w czwartek, że groźba użycia siły przez Chiny jest niezmienna, mimo że największe w historii Pekinu ćwiczenia wojskowe wokół wyspy po ubiegłotygodniowej wizycie Pelosi wydają się dobiegać końca – przypomniał Reuters.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza od 4 sierpnia prowadziła bezprecedensowe ćwiczenia wokół Tajwanu w odwecie za niedawną wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej. W środę dowództwo chińskiej armii ogłosiło zakończenie manewrów w pobliżu Tajwanu informując, że jej oddziały „z powodzeniem wypełniły” szereg misji wokół wyspy. Jednocześnie zapowiedziano, że armia ChRL będzie regularnie prowadzić tego rodzaju manewry, by utrzymać zdolność bojową.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl