T. Chróstny: Seniorze, pamiętaj, że masz prawo w ciągu 14 dni odstąpić od umowy zawartej w domu, na pokazie, przez telefon i internet

W Ogólnopolski Dzień Seniora, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina  osobom starszym o zagrożeniach oraz ich prawach wobec nieuczciwych przedsiębiorców.

Do Urzędu co roku trafia kilkaset skarg na nieuczciwe praktyki podmiotów np. podczas pokazów handlowych, telezakupów i sprzedaży internetowej. Na tego typu wydarzenia najczęściej są zapraszani właśnie seniorzy, których ufność i brak wiedzy o swoich prawach wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy. [czytaj więcej]

https://twitter.com/UOKiKgovPL/status/1459080719930736644

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przypomina, że osoby starsze mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy konsumenckiej.

– Oferujemy darmowe porady konsumenckie oraz prowadzimy działania edukacyjne. Wiemy, że im większa będzie świadomość konsumentów na temat ich praw, tym mniejsza szansa na powodzenie nieuczciwych przedsiębiorców. Seniorze, pamiętaj, że masz prawo w ciągu 14 dni odstąpić od umowy zawartej w domu, na pokazie, przez telefon i internet. Możesz reklamować wadliwy towar. Po bezpłatną pomoc konsumencką zadzwoń na infolinię pod numer 801 440 220 lub 22 290 89 16. Możesz również zgłosić się do Rzecznika Konsumentów w twoim mieście lub powiecie. On także za darmo zrealizuje pomoc prawną – wyjaśnia Tomasz Chróstny.

Aby ograniczyć nielegalne praktyki, UOKiK przygotował zmianę przepisów dotyczących pokazów handlowych. Zakłada ona m.in. zakaz przyjmowania płatności przed upływem terminu na odstąpienie od umowy.

https://twitter.com/UOKiKgovPL/status/1459113756751847431

Projekt jest już po uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach społecznych. W tym miesiącu zostanie skierowany do kolejnych etapów legislacyjnych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl