fot. facebook.com/sluzbacelna

Szykuje się protest celników

Decyzja w sprawie protestu celników może zapaść na początku przyszłego tygodnia. Pracownicy służby celno-skarbowej domagają się równego traktowania wszystkich służb mundurowych w Polsce.

Wśród postulatów znalazły się podwyżki, zmiana systemu motywacyjnego, wdrożenie ustawy modernizacyjnej, ale też podjęcie dalszych działań na rzecz uszczelnienia systemu podatkowego.

Przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL Sławomir Siwy w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja zwraca uwagę, że obecnie w służbie celno-skarbowej dochodzi do patologii płacowych.

– Są na przykład takie sytuacje, że ludzie wykonują te same czynności i zarabiają 1,5-2 tys. zł. Różnią się ich płace o dużą skalę, a robią dokładnie to samo. W ogóle nie ma ścieżki kariery zawodowej, funkcjonariusze awansują tylko co 5 lat, co nijak przekłada się na inne formacje mundurowe. Zarabiają w urzędach skarbowych 2200-2700 – to są zarobki po 20 latach pracy – wskazuje Sławomir Siwy.

W najbliższy poniedziałek ma się rozpocząć spotkanie Zarządu Głównego i przewodniczących wszystkich struktur wojewódzkich Związku Celnicy PL.

Związkowcy zaprosili na spotkanie minister finansów Teresę Czerwińską.  W trakcie obrad ma zapaść decyzja, czy celnicy rozpoczną akcję protestacyjną.

RIRM

drukuj