Szewczak: Rząd nie panuje nad finansami publicznymi

Nowelizacja projektu budżetowego na 2013 r. jest nieunikniona – powiedział główny ekonomista SKOK Janusz Szewczak. Dowodem na tę potrzebę jest ostatni komunikat resortu finansów.

Wynika z niego m.in., że już na koniec kwietnia br. deficyt budżetu państwa wyniósł ponad 31 mld 746 mln zł, czyli 89,3 proc. deficytu planowanego na cały 2013 r. To oznacza, że zaledwie po czterech miesiącach tego roku, zaplanowany na cały rok deficyt budżetowy zbliżył się do poziomu 90 proc. planu.

– To jest prawie 32 mld na 35, planowane na cały rok. To grozi realną zapaścią finansową. Oznacza to nieuniknioną nowelizację budżetu. Wydaje mi się, że już po maju może się okazać, że wykonaliśmy prawie 100 proc. planu deficytu przewidzianego na cały rok. To pokazuje, jak dramatycznie źle jest w tej chwili z dochodami podatkowymi w budżecie. To wynika oczywiście z gwałtownej zapaści, załamania wzrostu gospodarczego w Polsce – zaledwie 0,4, a więc wzrost jest w granicach 0 czyli idziemy w kierunku recesji – powiedział Janusz Szewczak.

Widać wyraźnie, że druga połowa roku będzie gorsza, a przecież rząd zapowiadał poprawę – zaznacza ekonomista.

– Załamują się kompletnie wpływy z VAT-u, dlatego że Polacy mają coraz mniej w kieszeniach. Boją się utraty pracy. Bankrutują kolejne firmy, konsumpcja siada, eksport również będzie słabł, inwestycje praktycznie stanęły. Sytuacja naprawdę robi się niepokojąca, dramatyczna. Widać wyraźnie, że kryzys gospodarczy – o którym ostrzegaliśmy od wielu miesięcy na antenie Radia Maryja – i budżet przygotowany na ten rok przez ministra Rostowskiego jest nierealistyczny.  To pokazuje, że ten rząd kompletnie nie panuje nad finansami publicznymi i wyrządza szkody – akcentuje główny ekonomista SKOK.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl