Szef MSZ: Zaangażowanie dyplomatów w pozyskiwanie dóbr kultury ma szczególne znaczenie

Zaangażowanie dyplomatów w pozyskiwanie dóbr kultury ma szczególne znacznie dla naszego kraju, Tak przecież mocno doświadczonego przez historię – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

W siedzibie MSZ z udziałem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie dr Agnieszki Morawińskiej, dyrektora Muzeum-Zamku w Łańcucie Wita Karola Wojtowicza oraz dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Pawła Jaskanisa odbyła się uroczystość przekazania przez ministra spraw zagranicznych zabytków, które MSZ otrzymało w darze od dr. Edwarda T. Wilsona z USA oraz Fundacji Rodziny Blochów.

„W działaniach polskiej służby zagranicznej mieści się aktywność, na co dzień może mało zauważalna, ale ważna, przynosząca owoce wyjątkowo piękne i cenne. Tą aktywnością jest pozyskiwanie dzieł sztuki – obrazów, pamiątek, archiwaliów, zbiorów bibliotecznych, które następnie trafiają do placówek muzealnych w naszych kraju” – powiedział szef MSZ.

Jacek Czaputowicz zwrócił uwagę, że ta „wspaniała tradycja sięga czasów 20-lecia międzywojennego i pozostaje ważnym elementem polskiej polityki zagranicznej”.

„Zaangażowanie dyplomatów w pozyskiwanie dóbr kultury ma szczególne znacznie dla naszego kraju, tak przecież mocno doświadczonego przez historię. Wysiłek pracowników MSZ, a przede wszystkim hojność i życzliwość czcigodnych darczyńców pozwala mi dziś przekazać polskim muzeum trzy niezwykle ważne dzieła sztuki związane ściśle z naszymi dziejami” – podkreślił minister spraw zagranicznych.

Dr Edward T. Wilson przekazał MSZ olejny portret królowej Ludwiki Marii Gonzagi de Nevers (1611-1667), żony dwóch kolejnych królów Polski: Władysława IV w latach 1646-1648 i Jana Kazimierza od 1649 r., namalowany według obrazu (1646 r.) przypisywanego Justusowi van Egmont. Obraz otrzymało Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Ten sam darczyńca przekazał także XIX-wieczny posrebrzany samowar wyprodukowany przez warszawski „Zakład Platerniczy Norblinów”, który trafił do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Trzecim darem, ofiarowanym przez Fundację Rodziny Blochów, jest osiem tomów dzieła Louis’a-Pierra Anquetila „Ouvres Historiques” (1791-1793), wchodzącego w skład księgozbioru biblioteki w pałacu w Łańcucie, której część w 1944 r. została wywieziona przez ostatniego ordynata Alfreda Potockiego i uległa rozproszeniu. Księgi zostały przekazane pod opiekę Muzeum-Zamek w Łańcucie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl