fot. twitter.com/MSZ_RP

Szef MSZ: Polska zaproponowała sankcje dla organizatorów wyborów we wschodniej Ukrainie

Polska zaproponowała objęcie sankcjami osób odpowiedzialnych za organizację wyborów we wschodniej Ukrainie – poinformował szef MSZ Jacek Czaputowicz po poniedziałkowym spotkaniu Rady ds. Zagranicznych w Brukseli.

„Polska zaproponowała wprowadzenie pewnych sankcji – takich, jakie miały miejsce, gdy chodzi o aneksję Krymu – to znaczy wpisanie na listę objętą sankcjami nazwisk osób, które brały udział w organizacji tych wyborów. I myślę, że to się spotyka z zainteresowaniem i z akceptacją państw członkowskich” – powiedział Jacek Czaputowicz dziennikarzom.

Pytany, czy aktualna jest informacja, że objętych sankcjami za organizację wyborów w nieuznawanych przez społeczność międzynarodową tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej miałoby zostać pięć osób, szef dyplomacji powiedział, że Polska proponuje uwzględnienie na liście także dodatkowych nazwisk.

„Natomiast chodzi o to, żeby te osoby, które uczestniczyły w organizacji tych wyborów – uznanych za nielegalne – były objęte sankcjami (dotyczącymi zakazu) przyjazdu do państw UE” – zaznaczył minister.

Według relacji Czaputowicza ministrowie poruszyli też z inicjatywy Polski temat sytuacji na Morzu Azowskim, gdzie – jak mówił – „następuje zwiększenie obecności militarnej Rosji, dochodzi do zablokowania portu w Mariupolu”, co „stawia Ukrainę w trudnej sytuacji gospodarczej”, utrudniając jej możliwości eksportu.

PAP/RIRM

drukuj