PAP/EPA

Szef MSZ Niemiec: Rosyjskie ćwiczenia wojskowe w pobliżu Ukrainy to eskalacja

Rozbudowa obecności wojskowej Rosji i prowadzone na terytorium Białorusi, przy granicy z Ukrainą ćwiczenia stanowią eskalację – oświadczyła w piątek niemiecka minister spraw zagranicznych, Annalena Baerbock, podczas wizyty w stolicy Jordanii, Ammanie.

„Z militarnego punktu widzenia, nie dostrzegamy żadnych oznak deeskalacji, wręcz przeciwnie – rozbudowa armii rosyjskiej dalej trwa, a na Białorusi ok. 30 tys. żołnierzy przeszło ćwiczenia wojskowe, z których część zorganizowano blisko granicy z Ukrainą” – zaznaczyła Annalena Baerbock.

Jak dodała, rząd niemiecki przygotowuje się na „wszystkie możliwe scenariusze”, we współpracy z „naszymi sojusznikami i naszymi partnerami w Unii Europejskiej”.

„Czerwona linia istnieje i jest nią suwerenność Ukrainy. Dokładnie i z użyciem wszelkich środków przygotowujemy się, jednocześnie pracując na rzecz nawiązania dialogu” – podkreśliła szef niemieckiej dyplomacji.

Polityk dodała, że świadectwem eskalacji są również ćwiczenia rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim.

Na Białorusi w czwartek rozpoczęły się białorusko-rosyjskie manewry wojskowe Związkowa Stanowczość-2022. Ćwiczenia zapowiedziane jako finalny etap „sprawdzianu sił reagowania Państwa Związkowego” wywołują poważne zaniepokojenie sąsiedniej Ukrainy i krajów zachodnich.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl