fot. Tomasz Strąg

Szef MSWiA będzie rozmawiał z szefami policji i prokuratury ws. propagowania faszyzmu 

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński ma dziś rozmawiać z komendantem głównym policji i Prokuratorem Krajowym po sobotniej emisji reportażu telewizyjnego na temat Stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”.

W materiale TVN24 pokazano min. zorganizowane obchody urodzin Adolfa Hitlera, którym towarzyszyły rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i „ołtarzyk” ku czci wodza III Rzeszy Niemieckiej. [czytaj więcej] 

Minister Joachim Brudziński poinformował wczoraj, że w sprawie bulwersujących wydarzeń rozmawiał już z ministrem sprawiedliwości, Prokuratorem Generalnym Zbigniewem Ziobro.

Szef resortu sprawiedliwości polecił z kolei Prokuratorowi Regionalnemu w Katowicach wszczęcie śledztwa w sprawie propagowania faszyzmu.

Historyk, senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Żaryn, mówi że należy ścigać wszystkich przestępców, którzy próbują honorować nazizm jako ideologię. Zwraca jednak uwagę, iż wiele wskazuje na to, że w materiale TVN24 doszło do manipulacji.

– Audycja, która została temu poświęcona w TVN-ie, została tak skonstruowana, by jednocześnie rzucić cień podejrzeń nie tylko na to stowarzyszenie, tylko na osobę, czy osoby związane głębiej np. z Ruchem Narodowym. I tu czytałem już jednoznaczną odpowiedź Roberta Winnickiego, posła, który jest w jakiejś mierze odpowiedzialny za dzisiejszy kształt Ruchu Narodowego, iż stanowiło to daleko idącą manipulację, ponieważ Ruch Narodowy nie ma nic wspólnego z honorowaniem nazistów – powiedział prof. Jan Żaryn.

Głos w sprawie zabrał też m.in. premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z prawem, ale jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę. Jak dodał „nie ma przyzwolenia na tego typu zachowania i symbole”.

RIRM

drukuj