fot. flickr.com

Szef MON zapewnia, że powstanie Agencja Uzbrojenia

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapewnia, że powstanie Agencja Uzbrojenia. To jeden z celów na drugą kadencję – powiedział na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia. Dodał, że trwają rozmowy na temat kształtu tej agencji.  

Media informowały w ubiegłym tygodniu, że Agencja Uzbrojenia zastąpi Polską Grupę Zbrojeniową. Sam proces miałby się odbyć w kilka miesięcy.

Rząd liczy, że dzięki agencji uda się przyspieszyć zaopatrywanie polskiego wojska w sprzęt. Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że nie chodzi o ludzi, ale o system, który jest niewydolny.

– Chodzi o wymagania, jakie stawia wojsko, jakie stawia użytkownik. Chodzi o sam proces analityczny. On przebiega zdecydowanie zbyt długo. Chodzi też o proces negocjacyjny, a więc chodzi o system. PGZ to konsorcjum 64 firm o różnym przeznaczeniu. Są tam firmy, które produkują dla wojska, ale też takie, które produkują na rynek cywilny. W ubiegłym roku po raz pierwszy w historii PGZ osiągnęła zysk – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Szef MON-u przypomniał też, że w czasie poprzedniej kadencji udało się doprowadzić do zakupu systemu PATRIOT, rakiet HAIMARS oraz śmigłowców z Mielca i Świdnika.

Resort obrony chce kupić także 32 wielozadaniowe myśliwce piątej generacji F-35. Maszyny miałyby wejść do naszych Sił Powietrznych do 2026 roku.

RIRM

drukuj