fot. twitter.com/mblaszczak

Szef MON: Wojsko udzieli pomocy w przypadku podtopień. W gotowości prawie 8 tys. żołnierzy

Wojsko Polskie udzieli natychmiastowej pomocy mieszkańcom w przypadku wystąpienia podtopień. W gotowości pozostaje prawie 8 tys. żołnierzy i ponad 1,2 tys. jednostek sprzętu, m.in. spycharki, śmigłowce, amfibie i drony – poinformował we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak.

Alarm przeciwpowodziowy został ogłoszony w minionym tygodniu w Płocku oraz siedmiu położonych nad Wisłą gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice.

W Płocku doszło do lokalnych podtopień i w konsekwencji ewakuacji ludności z powodu zatoru lodowego na Wiśle poniżej miasta – w miejscowości Popłacin, który blokował swobodny przepływ wody i powodujący przybór rzeki.

W efekcie w niedzielę sześć lodołamaczy kontynuowało akcję na Wiśle powyżej tamy we Włocławku.

Zgodnie z wtorkowymi komunikatami Wisła w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej nieco opadła, podobnie, jak w Płocku i nie wykazuje obecnie większych zmian. Sytuacja na rzece w całym powiecie płockim jest stabilna. Poziom Wisły jest jednak tam wciąż wysoki i miejscami, jak np. w Płocku czy Wyszogrodzie przekracza stany alarmu.

PAP

drukuj