Szef MON odwiedzi polskich żołnierzy w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak odwiedzi w środę polskich żołnierzy stacjonujących w Bośni i Hercegowinie w ramach unijnej misji EUFOR ALTHEA oraz natowskiej KFOR w Kosowie. Minister spotka się z dowódcami obu operacji – poinformował resort obrony.

Środową wizytę Mariusz Błaszczak rozpocznie od spotkania z szefem sztabu EUFOR gen. Gaborem Horvathem oraz żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego, służącymi w ramach misji UE w Bośni i Hercegowinie.

Po południu szef MON uda się do Kosowa, gdzie zaplanowano spotkanie z dowódcą misji KFOR gen. Salvatorem Cuoci. Po jego zakończeniu ma się odbyć uroczysty apel z udziałem żołnierzy PKW, a także polskich policjantów, służących tam w ramach unijnej operacji EULEX.

Celem unijnej misji EUFOR ALTHEA (European Union Force in Bosnia and Herzegovina) jest szkolenie i budowa zdolności wojskowych Sił Zbrojnych Bośni i Hercegowiny oraz monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa. Polski Kontyngent Wojskowy w ramach tej misji liczy 39 żołnierzy. Obecnie XV zmianą PKW EUFOR dowodzi ppłk Tomasz Adamczyk.

Polski Kontyngent Wojskowy KFOR w Republice Kosowa realizuje misję o charakterze stabilizacyjnym. W ramach działalności operacyjnej, PKW KFOR wykonuje zadania w składzie Wielonarodowej Grupy Bojowej – Wschód. Obecnie XXXVIII zmianą PKW KFOR dowodzi ppłk Piotr Wrona. Polski Kontyngent Wojskowy KFOR w Kosowie liczy 248 żołnierzy zawodowych oraz 14 pracowników wojska.

Unijna policyjna misa EULEX (European Union Rule of Law Mission in Kosovo) wspiera lokalne organy odpowiedzialne za zapewnienie przestrzegania prawa, bezpieczeństwa i porządku publicznego w Kosowie.

PAP/RIRM

drukuj