PAP/Leszek Szymański

Szczyt premierów Grupy Wyszehradzkiej i Japonii

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczy w szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej i Japonii. Spotkanie odbywa się w Bratysławie. Dwudniowa wizyta polskiego premiera na Słowacji rozpoczęła się w środę.

Wieczorem szef polskiego rządu uczestniczył w kolacji roboczej z premierem Japonii Shinzo Abe. Politycy rozmawiali o współpracy dwustronnej, zwłaszcza w kontekście wymiany handlowej. Poruszono także temat współpracy politycznej. Jak wskazała rzecznik rządu Joanna Kopcińska, Japonia jest strategicznym partnerem Polski w Azji. W tym roku obchodzimy także setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych z tym państwem.

Szczyt Grupa Wyszehradzka + Japonia rozpocznie się po godz. 10.00 na Zamku Bratysławskim. Polskiego premiera powita premier Słowacji Peter Pellegrini.

– Spotkanie zostało zainicjowane przez stronę japońską, która zaproponowała Słowacji (sprawującej aktualnie prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej) organizację szczytu. Współpraca w formacie V4 + Japonia została nawiązana w 2003 roku, natomiast 16 czerwca 2013 roku w Warszawie, w trakcie polskiej prezydencji w V4, odbyło się pierwsze spotkanie na szczeblu premierów – powiedziała rzecznik rządu.

Na godz. 11.30 zaplanowano wspólne oświadczenie dla prasy premierów państw Grupy Wyszehradzkiej oraz szefa rządu Japonii.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj