PAP/EPA

Szczyt NATO w Madrycie to bez wątpienia wydarzenie historyczne. Polskę reprezentuje prezydent RP Andrzej Duda

Liderzy Sojuszu przyjęli założenia nowej Koncepcji Strategicznej, w której Rosja nie będzie już nazywana partnerem, ale głównym zagrożeniem dla NATO. Dokument zakłada również militarne wzmocnienie Europy Środkowo-Wschodniej.

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, zapowiedział zwiększenie amerykańskiej obecności w Europie.

– Zwiększymy liczbę niszczycieli marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych stacjonujących w Hiszpanii z czterech do sześciu. W Polsce ustanowimy stałą kwaterę główną dla 5. Korpusu Armii USA i wzmocnimy naszą interoperacyjność na całej flance wschodniej. Będziemy utrzymywać dodatkową brygadę rotacyjną, która składa się z 3 000 bojowników oraz kolejny zespół bojowy liczący 2 000 osób w Europie z siedzibą w Rumunii. Wyślemy dwie dodatkowe eskadry myśliwców F-35 do Wielkiej Brytanii i zamieścimy dodatkową obronę przeciwlotniczą i inne zdolności w Niemczech i we Włoszech – powiedział Joe Biden.

Tematem rozmów podczas szczytu w Madrycie jest także wsparcie dla Ukrainy. Zarówno polityczne, jak i militarne. Do liderów Paktu Północnoatlantyckiego przemówił prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

– NATO powinno znaleźć dla Ukrainy miejsce we wspólnej strefie bezpieczeństwa. Stoimy przed wyborem albo wsparcie Ukrainy i jej zwycięstwo nad Rosją, albo w przyszłości wojna Rosji z NATO – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Polskę podczas szczytu w Madrycie reprezentuje prezydent RP Andrzej Duda. We wtorek wieczorem odbył szereg dwustronnych rozmów przy okazji uroczystej kolacji wydanej przez Króla Hiszpanii, Filipa VI. Polski przywódca spotkał się m.in. z kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem oraz prezydentem Stanów Zjednoczonych.

– Rozmawialiśmy o bieżącej sytuacji. Byłem wielokrotnie pytany o sytuację w Polsce, w jaki sposób postrzegamy teraz sytuację na Ukrainie, jak wygląda kwestia obecności uchodźców w Polsce. Omawiane są wszystkie bieżące kwestie. Oczywiście rozmawialiśmy również o tym, jakie są ustalenia i co jeszcze jest negocjowane. Przede wszystkim są dwa zasadnicze założenia i wielkie nadzieje, które, wierzę w to głęboko, że zostaną spełnione. Po pierwsze to jedność, jedność i jeszcze raz jedność. A po drugie to solidarność, bo to jest w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego najważniejsze – zaznaczył Andrzej Duda.

We wtorek zapadła również jedna z kluczowych decyzji w sprawie przyszłości Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dzięki podpisanemu z Turcją memorandum Finlandia i Szwecja mają już otwartą drogę do NATO.

– Jako przyszli członkowie NATO Szwecja i Finlandia zobowiązują się do pełnego wsparcia Turcji w walce z zagrożeniami dla jej bezpieczeństwa narodowego. Obejmuje to dalsze dostosowanie ich krajowego prawodawstwa, rozprawienie się z działalnością Partii Pracujących Kurdystanu i zawarcie z Turcją umowy o ekstradycji – wskazał Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Za nami już pierwsze posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej z udziałem wszystkich liderów. Prezydent Andrzej Duda przeprowadził też dwustronne rozmowy z prezydentem Korei Południowej oraz premierem Australii.

Z kolei o godzinie 17:30 z polskimi mediami spotka się wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl