PAP/Marcin Obara

Min. Z. Ziobro: Jestem zwolennikiem jawności oświadczeń majątkowych; dotyczy to też sędziów TK

Jestem zwolennikiem jawności oświadczeń majątkowych. Każdemu doradzam, aby ujawniał oświadczenia majątkowe w takim zakresie w jakim prawo to stanowi. To dotyczy także sędziów Trybunału Konstytucyjnego –  powiedział w środę minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro.

Szef MS był w środę pytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy prezes TK, Julia Przyłębska, powinna ujawnić swoje oświadczenie majątkowe. Zbigniew Ziobro odparł, że jest zwolennikiem jawności oświadczeń majątkowych i był inicjatorem jawności oświadczeń sędziów i prokuratorów.

„Taki jest mój pogląd i każdemu doradzam, aby ujawniał oświadczenia majątkowe w takim zakresie w jakim prawo to stanowi. To dotyczy także sędziów Trybunału Konstytucyjnego” – powiedział Zbigniew Ziobro.

Kwestia oświadczeń majątkowych sędziów TK za 2021 r. wzbudziła zainteresowanie mediów po podanej w kwietniu przez „Gazetę Wyborczą” informacji, że Sąd Najwyższy na wniosek prezes Julia Przyłębskiej utajnił jej oświadczenie majątkowe, a sama Julia Przyłębska wcześniej nadała klauzulę „zastrzeżone” oświadczeniom pięciu sędziów TK. Niedługo po tym, po serii krytycznych publikacji medialnych, prezes TK wystąpiła o odtajnienie jej oświadczenia. Oświadczenia sędziów TK nie zostały jeszcze udostępnione. Zgodnie z ustawą, Trybunał publikuje je do 30 czerwca każdego roku.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl