PAP/Marcin Bielecki

Szczególne znaczenie Dnia Kobiet w obliczu ataków na macierzyństwo i życie nienarodzonych

Dzień Kobiet w obliczu ataków na macierzyństwo i życie nienarodzonych nabiera dziś szczególnego znaczenia. Życzenia wszystkim kobietom złożyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

8 259 kobiet służy dziś w polskiej armii. To o blisko 100 proc. więcej niż w 2015 roku. Kobiety działają m.in. na pierwszej linii frontu walki z pandemią. Niosą pomoc medyczną oraz psychologiczną.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1368836444878438402?s=20

– Codziennie widzimy ludzkie dramaty i musimy się z tym mierzyć – powiedziała Lidia Wojda w spocie przygotowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

– Często jesteśmy ostatnią osobą, z którą pacjent ma kontakt przed śmiercią – zaznaczyła kpr. Anna Jaźwińska.

– Najważniejsza w służbie jest wiara, to, żeby się nie poddawać i nadzieja, że będzie lepiej – wskazała por. mar. lek. Katarzyna Plicht.

– Najlepsze momenty są wtedy, kiedy mogę obserwować efekty swojej pacy, czyli tak naprawdę wtedy, kiedy widzę, że udało się komuś pomóc – podkreśliła ppor. Ilona Romaniuk.

Za zaangażowanie kobiet w walce z pandemią w poniedziałek dziękował prezydent. Andrzej Duda dziękował paniom pracującym w służbie zdrowia oraz służącym w siłach zbrojnych, policji i Straży Granicznej. Podziękował również kobietom pracującym w oświacie, w handlu oraz w innych branżach.

– Z okazji dzisiejszego święta życzę wszystkim kobietom w Polsce, aby zawsze mogły liczyć na wsparcie oraz zrozumienie w swoich rodzinach i w swoim najbliższym otoczeniu, aby darzone były szacunkiem i zawsze mogły czuć się bezpiecznie oraz ze spokojem myśleć o przyszłości swojej i swoich bliskich, aby mogły bez przeszkód realizować swoje życiowe plany – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Polka jest wyjątkowa na tle Europy – mówiła podczas poniedziałkowej konferencji „Kobieta2021” była wicepremier Jadwiga Emilewicz.

– Jak pokazują dane statystyczne, jesteśmy lepiej wykształcone niż mężczyźni, więcej nas zajmuje stanowiska kierownicze niż europejska średnia – powiedziała poseł Jadwiga Emilewicz.

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, podkreśliła, że kobiety zdominowały branże najbardziej zaangażowane w walkę z epidemią. Zaproponowała podjęcie szerszej debaty publicznej o systemie wsparcia kobiet łączących pracę z macierzyństwem.

– Kwestia dotycząca ochrony prawa w okresie przedporodowym, być może innego podejścia do wydłużonego urlopu przedporodowego. To jest jak najbardziej do dyskusji. W wielu krajach takie zmiany się dokonały – wskazała prof. Gertruda Uścińska.

Tymczasem środowiska liberlano-lewicowe chcą, by prawem kobiet było zabijanie dzieci nienarodzonych. W poniedziałek środowiska feministyczne zablokowały centrum Warszawy.

– Nie będziecie nas legitymować. Zostaniemy tu tak długo, jak będziemy chciały – mówiła Marta Lempart podczas poniedziałkowego tzw. strajku kobiet.

Walka o prawa kobiet to oderwanie od nich kobiecości. Zabicie niewinnego, nienarodzonego dziecka w łonie matki nie jest prawem kobiety – podkreślił socjolog, dr Jakub Koper.

– Nie można temu przeczyć, że prawo silniejszego – bo w tym wypadku chodzi o kobietę, która nosi w sobie nowe życie – nie może być prawem obowiązującym. Prawo silniejszego nie równa się prawo do życia – powiedział dr Jakub Koper.

Nie ma kraju na świecie, w którym legalizacja tzw. aborcji na życzenie doprowadziłaby do tego, że kobiety byłyby bardziej szczęśliwe. Środowiska związane ze Strajkiem Kobiet próbują ukraść słowo „kobieta” – zwróciła uwagę Magdalena Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

– Dzień Kobiet jest dniem, kiedy mogę jeszcze raz powiedzieć, że tzw. strajk kobiet absolutnie nie reprezentuje żadnych moich interesów, podobnie jak nie jest przedstawicielem milionów polskich kobiet, które z absurdalnymi i robiącymi kobietom bardzo dużą krzywdę postulatami zupełnie się nie zgadzają – zaznaczyła Magdalena Guziak-Nowak.

Każdy człowiek ma prawo do życia. I to właśnie kobieta powołana do życia w małżeństwie może realizować piękny dar, jakim jest macierzyństwo.

TV Trwam News

drukuj