PAP/Marcin Bielecki

Szczecin: protestujący rolnicy rozmawiali z mieszkańcami o kosztach produkcji i cenach żywności

Spotkanie z mieszkańcami dotyczące m.in. kosztów produkcji żywności oraz przejazd traktorów przed siedzibę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Szczecinie zorganizowali dzisiaj protestujący przed Urzędem Wojewódzkim rolnicy. Domagają się oni m.in. uregulowania kwestii zboża z Ukrainy.

Rolnicy zorganizowali dzisiaj spotkanie z mieszkańcami Szczecina, których zaprosili do tzw. Zielonego Miasteczka. Podczas spotkania omawiali kwestie związane m.in. z kosztami produkcji żywności, cenami w skupach oraz w dużych sklepach.

– Chcemy mieszkańcom wytłumaczyć, jaka jest sytuacja na polskiej wsi. Mówi się, że ceny są bardzo wysokie, że to rolnicy zarabiają. Nie jest tak. Kilogram ziemniaków w sklepie kosztuje około trzech, czterech, a nawet pięciu złotych, my za ten sam kilogram dostaniemy 70 gorszy, w porywach do złotówki – mówił zastępca przewodniczącego Zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Edward Kosmal.

– Mamy wiele gospodarstw, które zajmują się produkcją warzyw, ale mamy z nimi problem. Sprzedajemy je za bezcen, ponieważ nie mamy gdzie tego sprzedać. Małe osiedlowe sklepy zostały polikwidowane, zostały tylko supermarkety, a do nich trudno się rolnikowi dostać – dodał Edward Kosmal.

Po spotkaniu zorganizowali też przejazd kolumny ok. 20 traktorów z Wałów Chrobrego przed siedzibę KOWR.

Protest rolników w Szczecinie rozpoczął się w czwartek i ma trwać łącznie 30 dni. Jego uczestnicy przy Urzędzie Wojewódzkim zorganizowali tzw. Zielone Miasteczko. Jak przekazał Edward Kosmal, protestujący domagają się m.in. uregulowania kwestii zboża z Ukrainy, wprowadzenia kaucji na importowane ze wschodu płody rolne, objęcia ich nadzorem, wsparcia rolników przy spłacie kredytów zaciąganych na działalność rolniczą oraz wprowadzenia „tarczy antykryzysowej” dla rolnictwa.

– Rolnicy ponoszą straty, to około 1,3 mln gospodarstw i każde gospodarstwo na skutek wojny i tych działań poniosło straty, dlatego, domagamy się utworzenia tarczy kryzysowej na wzór tarczy covidowej – mówił Kosmal.

Żądamy spotkania z premierem Morawieckim, z prezesem Kaczyńskim i ministrem rolnictwa – zaznaczył przewodniczący protestu rolników Stanisław Barna.

Na spotkanie przyszedł wicewojewoda zachodniopomorski Mateusz Wagemann, który powiedział, że wszystkie postulaty są przekazywane do Warszawy.

Mogę Państwa zapewnić, że najważniejsze osoby w państwie wiedzą o tym proteście, wiedzą o tych postulatach – akcentował.

Za organizację protestu w Szczecinie odpowiada Zachodniopomorski Zespół Koordynacyjny Związków i Organizacji Rolniczych (ZZKiOR). Został on utworzony w oparciu o porozumienie zawarte 14 marca 2023 r. pomiędzy Zachodniopomorską Radę Wojewódzką NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Okręgowym Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego oraz Wojewódzkim Związkiem Kółek i Organizacji Rolniczych.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl