twitter.com/SlawekMazurek

Blisko 8 mln zł dofinansowania z budżetu państwa na zakup nowych wozów dla Ochotniczych Straży Pożarnej

Blisko 8 mln zł dofinansowania z budżetu państwa trafi na zakup nowych wozów strażackich dla Ochotniczych Straży Pożarnych – powiedział w Lubartowie minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek podczas przekazania promes dla 20 jednostek OSP z sześciu powiatów Lubelszczyzny.

W uroczystym wręczeniu symbolicznych czeków dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych uczestniczyli m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz wiceminister aktywów państwowych, Jan Kanthak.

Szef MEiN zwrócił uwagę, że z roku na rok zwiększa się wsparcie rządowe na zakup wozów dla OSP w województwie lubelskim.

Od 18 samochodów zaczynając w 2016 roku, w tym roku dochodząc do 63. One nie biorą się znikąd. One biorą się z faktu, że mamy na to pieniądze, że te pieniądze są uchwalane w budżecie (…), dzięki temu mogą być gospodarowane słusznie dla Ochotniczych Straży Pożarnych – mówił w Lubartowie Przemysław Czarnek.

Jak poinformował, dzięki blisko 8 mln zł dofinansowania z budżetu państwa jednostki OSP, którym zostały wręczone w poniedziałek promesy, będą mogły zakupić 12 średnich i 8 lekkich wozów.

Wszystko dla bezpieczeństwa mieszkańców tych sześciu powiatów, dla bezpieczeństwa tych, którzy się tam przemieszczają (…) i wszystko dla rozwoju OSP, które wraz z Państwową Strażą Pożarną tworzą unikalny na skalę światową system bezpieczeństwa wewnętrznego państwa polskiego, ale też system wspierający bardzo mocno edukację, wychowanie młodych pokoleń i działalność kulturalną. Nie ma przecież świąt ani religijnych, ani patriotycznych bez waszego udziału – wspomniał Przemysław Czarnek.

Wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak zwrócił uwagę, że strażacy cieszą się największym zaufaniem społeczeństwa.

 – Staramy się wspierać waszą działalność z całego serca. Wiele podmiotów łoży pieniądze na działalność Ochotniczych Straży Pożarnych (…). Robimy to dlatego, że bardzo doceniamy państwa zaangażowanie. Żyjemy w czasach, w których najważniejszym czynnikiem jest czynnik ludzki. Pieniądze zawsze się znajdą, jest wiele źródeł. Gdyby nie wasza chęć do działania, do tego, aby służyć ludziom, ratować dobytki, życie ludzi – to ten sprzęt byłby na nic – zaznaczył Jan Kanthak.

Zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sławomir Mazurek zaakcentował konsekwentną politykę państwa w zakresie budowy bezpieczeństwa. Przypomniał, że Fundusz zakupił na potrzeby Państwowej Straży Pożarnej dwa Black Hawki, które będą służyć „ochronie mienia, a także ochronie środowiska, dużych akcji gaśniczych”.

– W skali całej Polski w tym roku Narodowy Fundusz przekaże 194 mln zł na zakup samochodów strażackich. Jeśli chodzi o „Małego strażaka” to jest 32 mln zł, a wspieramy także Państwową Straż Pożarną na kwotę około 70 mln zł – wymienił Sławomir Mazurek.

Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie nadbryg. Grzegorz Alinowski w rozmowie z mediami zaznaczył, że w tym roku dofinansowanie do zakupu samochodów dla Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymają 63 jednostki z całego województwa. Podczas dzisiejszej uroczystości w Lubartowie wręczono promesy dla 20 jednostek OSP z 6 powiatów północno-zachodniej części Lubelszczyzny.

– Łączna wartość przekazanych promes wynosi około 15 mln zł, z czego 8 mln zł to kwota dotacji, a 7 mln zł to środki samorządowe – przekazał nadbryg. Grzegorz Alinowski.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl