Szczecin: Krzyż Zasługi Orderu Węgierskiego dla ks. abp. Andrzeja Dzięgi

Metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga został w czwartek w Szczecinie wyróżniony Krzyżem Zasługi Orderu Węgierskiego, nadanym przez prezydenta Węgier za budowanie jedności między węgierskim i polskim narodem. Odznaczenie wręczyła ambasador Orsolya Zsuzsanna Kovacs.

Węgrzy docenili rolę ks. abp. Dzięgi we „wzmacnianiu kontaktów między Kościołem polskim a Kościołem węgierskim”, a także podkreślili „szczególną współpracę i wsparcie w wyniesieniu na ołtarze Janosza Esterhazy’ego”. Odznaczenie to jest „dowodem uznania za pełną oddania działalność na rzecz nauki języka węgierskiego i upowszechniania kultury węgierskiej”.

W laudacji ks. bp Laszlo Kiss-Rigo zaznaczył, że metropolita szczecińsko-kamieński jest „charyzmatycznym motorem procesu uzdrawiania Europy, a szczególnie zaś w relacjach polsko-węgierskich i środkowoeuropejskich:

„Przekonaliśmy się, że wielu europejskich przywódców podąża w dyktaturę nihilizmu. Widzimy, że Europa to umierający chory, któremu uzdrawiającą terapię mogą dać Polacy i Węgrzy. Mówię to z pełną pokorą, włączając przy tym tych wszystkich, którzy trwają przy chrześcijańskich korzeniach. Procesy nie działają same z siebie, potrzebujemy charyzmatycznych przewodników” – wyjaśnił.

„Dziękuję za budowanie polskiej tożsamości, za to, że w niełatwych czasach byłeś zawsze latarnią, opoką, fundamentem, na której budowała się polska tożsamość w wymiarze ideowym, kulturowym i religijnym. Nie byłoby silnego Pomorza Zachodniego gdyby nie wielcy kapłani archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej” – zwrócił się do ks. abp. Dzięgi wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski.

„Wspaniała praca na rzecz umacniania przyjaźni między Polską a Węgrami jest częścią bogatej i wieloletniej posługi ks. abp. Andrzeja Dzięgi, posługi, która jest darem Pana Boga dla kościoła i ojczyzny. Korzystając z okazji chciałbym podziękować metropolicie szczecińsko-kamieńskiemu za pamięć o katastrofie smoleńskiej i jej ofiarach, oraz za tchnące otuchą słowa zachęty do wytrwania w dążeniu do ustalania prawdy o tej tragedii” – napisał w liście odczytanym podczas uroczystości prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Ks. abp Dzięga dziękował prezydentowi Węgier Janosowi Aderowi i premierowi Viktorowi Orbanowi za dostrzeżenie jego wysiłków zmierzających do umacniania serdecznych kontaktów między Polską a Węgrami oraz Kościołami i wspólnotami w obu krajach.

„Chciałbym wyrazić ogromne słowa jedności, wdzięczności, szacunku i uznania dla całego narodu i państwa węgierskiego. Przyjmuję to odznaczenie jako znak wyrażający jedność serc polskich i węgierskich, jesteśmy jak dwie komory jednego serca” – zaznaczył metropolita szczecińsko-kamieński.

Andrzej Dzięga, będąc biskupem sandomierskim, w 2004 r. powołał do życia Centrum Współpracy Polsko-Węgierskiej w Sandomierzu służące wymianie naukowej, kulturalnej i duszpasterskiej. W 2014 r. ks. Arcybiskup otrzymał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu im. Petera Pazmanya w Budapeszcie.

Po uroczystościach ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovacs, wojewoda Krzysztof Kozłowski, ks. abp Andrzej Dzięga i ks. bp Laszlo Kiss-Rigo złożyli kwiaty pod pomnikiem Węgierskiego Chłopca, a także pod pomnikiem papieża Jana Pawła II.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl