fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Sytuacja w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Narodowy Fundusz Zdrowia zadecydował, że dodatkowe 20 mln złotych trafi do Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Pozwoli to – przynajmniej na razie – ustabilizować sytuację finansową placówki.

Problemy Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej rozpoczęły się w 2016 roku, kiedy to założycielka centrum – prof. Elżbieta Starosławska została odsunięta od kierowania placówką. Profesor Starosławska, przy wsparciu nowego zarządu województwa, na początku tego roku, wreszcie mogła wrócić do pracy z pacjentami. Wtedy jednak rozpoczęły się nowe problemy. Brakowało pieniędzy na zakup potrzebnego sprzętu, a co ważniejsze pojawiły się ogromne zaległości Narodowego Funduszu Zdrowia wobec Centrum za nadwykonania – podkreśla poseł PiS Przemysław Czarnek, były wojewoda lubelski.

– Okazuje się, że rzeczywiście w województwie lubelskim mamy stosunkowo największą liczbę lekarzy i pielęgniarek zatrudnionych na umowach o pracę, a nie na kontraktach, i w związku z tym na ten cel przeznaczane są największe środki w całej Polsce – wskazuje prof. Przemysław Czarnek.

Środki za nadwykonania ostatecznie trafią do Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Na szczeblu centralnym interweniował w tej sprawie prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski – podkreśla Karol Tarkowski, dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie.

– Udało się doprowadzić do sytuacji, że prezes NFZ rozwiązał rezerwę ogólną na kwotę ponad 290 mln złotych z czego prawie jedna czwarta trafiła do województwa lubelskiego – akcentuje Karol Tarkowski.

To jest 70 mln złotych. Z czego prawie 58 mln zostanie przeznaczonych na leczenie szpitalne, 5 mln trafi na programy lekowe, a 3 mln na refundację apteczną. Do Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej zostanie skierowane 20 mln.

Pacjenci nie muszą bać się o leczenie – mówi prof. Elżbieta Starosławska.

– Składam deklarację, że każdy pacjent, który potrzebuje dostępności do leków z wysokospecjalistycznych programów otrzyma je. Naprawdę dotrzymujemy słowa – podkreśla dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Pieniądze przekazane Centrum Onkologii ustabilizują sytuację placówki. To dobra wiadomość zwłaszcza dla pacjentów, których w tej chwili jest 64 tysiące.   Centrum wciąż potrzebuje większych pieniędzy. Zwłaszcza na wyposażenie nowych budynków.

– Złożony został wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego o środki finansowe konieczne na wyposażenie tych nowych budynków – akcentuje prof. Przemysław Czarnek.

Tutaj potrzebne jest 120 mln zł. 42 mln już teraz.

TV Trwam News

drukuj