fot. flickr.com

Syryjskie Siły Demokratyczne przekazały Rosjanom grupę Czeczenów

W kontrolowanym przez syryjskich Kurdów Kamiszlo doszło w niedzielę do przekazania przedstawicielom armii rosyjskiej 13 kobiet i 29 dzieci narodowości czeczeńskiej. Są to rodziny schwytanych w Rakce przez Syryjskie Siły Demokratyczne terrorystów Państwa Islamskiego.

Ze strony rosyjskiej w przekazaniu uczestniczyli reprezentujący Czeczenię w Radzie Federacji Zijad Sabsabi oraz generał Aleksiej Kim. Przekazane rodziny terrorystów Państwa Islamskiego (IS) zostały następnie przetransportowane do rosyjskiej bazy wojskowej Hmejmim, która znajduje się w pobliżu miasta Latakia w zachodniej Syrii.

Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) nie wydały natomiast posiadających obywatelstwo rosyjskie mężczyzn, którzy zostali schwytani w Rakce.

Według nieoficjalnych informacji nie był to pierwszy przypadek takiego przekazania, jednak wcześniej nie było to podawane do wiadomości publicznej. Świadkowie twierdzą, że przekazywane osoby były z tego faktu zadowolone. Potwierdzają to też opublikowane przez SDF zdjęcia.

SDF to koalicja zdominowana przez Kurdów i wspierana przez Stany Zjednoczone. Od czerwca do października br. toczyły się między SDF i IS walki o kontrolę nad Rakką, zakończone zwycięstwem SDF.

PAP/RIRM

drukuj