fot. PAP/EPA

Syryjskie obserwatorium: rebelianci opuszczają Dumę

Rozpoczęła się ewakuacja bojowników Dżajsz al-Islam i ich rodzin z miasta Duma, ostatniego bastionu rebeliantów w oblężonej przez wojska reżimu Baszara el-Asada Wschodniej Ghucie – poinformowało w niedzielę wieczorem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Zgodnie z porozumieniem, które wcześniej w niedzielę ugrupowanie Dżajsz al-Islam wynegocjowało ze stroną rosyjską, rebelianci z Dumy mają zostać przewiezieni autobusami na północ Syrii, a w mieście tym będzie stacjonować rosyjska policja wojskowa. Bojownicy, którzy nie zechcą wyjechać z miasta, nie będą ścigani przez syryjskie siły bezpieczeństwa podał Reuters.

Od ponad miesiąca trwa zmasowana ofensywa syryjskich wojsk rządowych, wspieranych przez rosyjskie lotnictwo, na Wschodnią Ghutę w pobliżu Damaszku. Podczas ataków na rebeliancką enklawę zginęło ponad 1,6 tys. cywilów, a tysiące zostało rannych.

Wschodnia Ghuta jest oblężona przez syryjskie siły rządowe od 2013 roku. W 2017 roku została włączona do wyznaczonych przez Rosję, Turcję i Iran stref deeskalacji, co jednak nie zapewniło bezpieczeństwa cywilom.

W niedzielę Organizacja Syrian American Medical Society (SAMS) oskarżyła syryjskie władze o atak chemiczny w sobotę wieczorem na szpital w Dumie, w którym miało zginąć co najmniej 41 osób. Syryjskie władze odrzucają te oskarżenia.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że nie jest w stanie potwierdzić informacji o użyciu broni chemicznej w Dumie.

Departament Stanu USA w oświadczeniu podkreślił, że informacje o masowych atakach chemicznych w Syrii są „przerażające” i jeśli się potwierdzą, wymagają „pilnej odpowiedzi ze strony międzynarodowej społeczności”.

W poniedziałek na pilnym posiedzeniu zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ, by omówić doniesienia o użyciu w Syrii przez siły Baszszara el-Asada broni chemicznej.

PAP/RIRM

drukuj