fot. flickr.com

Syria: siły proreżimowe odbiły z rąk rebeliantów ważne miasto w Latakii

Proreżimowe siły wspierane przez rosyjskie lotnictwo w niedzielę wyparły rebeliantów z miejscowości Rabija o strategicznym znaczeniu w położonej na zachodzie Syrii prowincji Latakia – poinformowali opozycyjni działacze praw człowieka i państwowa telewizja.

Ofensywa, która była częściowo kierowana przez rosyjskich oficerów, prawdopodobnie pozwoli prorządowym oddziałom na odzyskanie kontroli nad obszarami do granicy z Turcją – oceniło Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Rabija to druga co do ważności baza rebelianckich bojowników w północnej części Latakii – ocenił szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman.

12 stycznia siły prorządowe wyparły rebeliantów z miejscowości Salma, na północy Latakii, co uważa się za jeden z ich najważniejszych sukcesów od września 2015 roku, gdy Rosja postanowiła wesprzeć syryjski reżim z powietrza.

Naloty rosyjskiego lotnictwa koncentrują się głównie na zachodniej części Syrii, gdzie znajduje się bastion alawitów – mniejszości religijnej, z której wywodzi się syryjski prezydent Baszar el-Asad – w celu odebrania rebeliantom ich zdobyczy terytorialnych z ubiegłego roku.

W ostatnich miesiącach armia syryjska i siły z nią sprzymierzone posunęły się naprzód w prowincjach Latakia, Aleppo i Dara, a rebelianci w innych regionach, m.in. w prowincji Hama.

Szacuje się, że trwająca od marca 2011 roku wojna w Syrii spowodowała ponad 250 tys. ofiar śmiertelnych i przesiedlenia milionów ludzi.

 

PAP/RIRM

drukuj