fot. flickr.com

Syria: Kurdowie zamykają katolickie szkoły

Kurdowie zamykają katolickie szkoły w Syrii. Sytuacja ma miejsce na terenie Rożawy. Jest to autonomiczny region w północnej i północno-wschodniej Syrii, kontrolowany przez Kurdów.

Kurdom zależy na wyeliminowaniu chrześcijańskiej obecności w Syrii. Jednym z kroków prowadzących w tym kierunku jest atak na edukację. W ten sposób ks. abp Jacques Behnan Hindo komentuje zamykanie szkół katolickich na północy Syrii.

Kurdowie najpierw narzucali restrykcyjny program edukacji placówkom państwowym, a następnie zaczęli kontrolować szkoły prywatne, również te będące własnością Kościoła. Kurdowie zakazują chrześcijanom m.in. nauczania starożytnego języka syriackiego, będącego językiem liturgicznym Kościoła na tych terenach. Zamykają katolickie szkoły.

Chodzi o działania podejmowane na terytorium nieuznawanej przez Syrię autonomii Rożawy, czyli Demokratycznej Federacji Północnej Syrii. Kierowana jest ona przez koalicję zdominowaną przez kurdyjskie ugrupowanie Unii Demokratycznej. Ataki na szkoły rozpoczęły się na początku bieżącego roku. Katolickie szkoły działały w tym regionie nieprzerwanie od 1932 r.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj