Synoptyk ostrzega: Przelotne opady deszczu i możliwe burze

W całym kraju stopniowo, od zachodu, będzie się rozpogadzać; niestety miejscami tworzyć się będą nowe przelotne opady deszczu, niewykluczone są także burze, szczególnie na południu – powiedział synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Ogrodnik.

Dziś od zachodu postępować będą rozpogodzenia. Opady deszczu, które intensywne były w nocy oraz nad ranem na północnym wschodzie kraju już odsunęły się praktycznie całe na wschód. W tej części kraju jeszcze jest dużo chmur ale – stopniowo od zachodu – będzie się rozpogadzać. Niestety miejscami też tworzyć się będą nowe przelotne opady deszczu, również niewykluczone są burze, szczególnie w południowej części kraju – poinformował Michał Ogrodnik z IMGW.

Synoptyk dodał, że w związku z tym dla województw południowych – od Dolnego Śląska po Małopolskę – zostały już wydane ostrzeżenia meteorologiczne.

W tych burzach możliwe są opady deszczu do 20-30 mm i porywy wiatru do 65 km/h – powiedział Michał Ogrodnik.

Dodał, że praktycznie w całym kraju temperatura wynosi w poniedziałek poniżej 20 st. C.

Jedynie na Helu oraz w Gdańsku to jest 21 st. C, w Warszawie i Poznaniu mamy 19 st. C. Temperatura jest wyrównana – od 16 do 19 st. C, jedynie w Zakopanem chłodniej – ok. 15 st. C – zaznaczył.

Wskazał, że również w kolejnych godzinach temperatura „raczej nie będzie rosła”. Maksymalnie na termometrach nad morzem zobaczymy ok. 20 st. C, w centrum 23 st. C, na południu ok. 21 st. C.

Należy zwrócić uwagę na dość silny i porywisty wiatr, który wieje w strefie brzegowej Morza Bałtyckiego i tam porywy wiatru osiągać mogą do 65 km/h – zaznaczył.

Dodał, że nocą burze będą stopniowo zanikały, zaś niewykluczone jest, że miejscami w samej strefie brzegowej Morza Bałtyckiego mogą wystąpić przelotne opady deszczu o natężeniu do 15 mm.

– Trochę więcej deszczu może spaść na Podkarpaciu, w Małopolsce do 12 mm. Na pozostałym obszarze noc będzie w miarę pogodna, bez opadów, jedynie w południowej części kraju nie są wykluczone mgły, które nad ranem ograniczać będą widzialność do 400 m – mówił synoptyk.

Temperatura od ok. 8 st. C w obszarach podgórskich, 12 st. C na Suwalszczyźnie, w centrum i na Pomorzu Zachodnim, 11 st. C w Wielkopolsce. Najcieplej nad morzem – ok. 15 st. C i tam w dalszym ciągu wiał będzie wiatr zachodni, umiarkowany, okresami dość silny i porywisty – w porywach do 65 km/h.

PAP

drukuj