Swoje święto ma dziś polska policja

W Polsce obchodzimy dziś Święto Policji. Jego obchody trwają od piątku. „Nie jest łatwo być policjantem. Jest bardzo dużo zagrożeń, ale to zaszczytna rola. (…)” – mówił w dzisiejszych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja Jarosław Zieliński, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wiceminister podkreślał jak ważną rolę odegrała policja na przestrzeni lat.

– Polscy policjanci, nie tylko w okresie międzywojennym, ale i teraz wykonują dobrze swoją rolę strzegąc bezpieczeństwa. Kiedy przyszedł czas próby dla naszej ojczyzny, to podejmowali walkę i ponosili ofiary w walce z sowieckim i niemieckim okupantem. Ginęli również w obozach kaźni na wschodzie, w Katyniu. Zasłużyli na uznanie i hołd – zaznaczył Jarosław Zieliński.

Wiceminister dodał, że służba w policji to stanie na straży obywateli i państwa.

Obchody święta policji trwają od piątku – w Komendzie Głównej Policji odsłonięte zostały Tablice Pamięci z nazwiskami policjantów, którzy polegli na służbie. Jak co roku złożone zostały wieńce i kwiaty przed Obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”. W tym miejscu, przed gmachem KGP, złożona jest urna z prochami policjantów pomordowanych przez NKWD i pogrzebanych w Miednoje.

W sobotę uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w intencji poległych policjantów w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Tam również 14 osobom – wybranym funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom wręczone zostały medale Gloria Intrepidis et Animi Promptis oraz Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Obchodzone 24 lipca święto policji nawiązuje do tej daty z 1919 r., gdy Sejm II RP przyjął ustawę o Policji Państwowej.

Obecnie policja jest największą formacją mundurową w kraju. Służy w niej 100 tys. policjantów i pracuje 20 tys. cywilów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl