Święto policji w Łapach

W Łapach w powiecie białostockim odbyły się wczoraj wojewódzkie obchody święta policji. W tym roku przypada 99. rocznica powstania w Polsce tej formacji mundurowej.

Wczorajsze obchody rozpoczęły się uroczystym apelem na Placu Niepodległości. Następnie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński wręczył mundurowym awanse na wyższe stopnie służbowe oraz odznaczenia – Medale za Długoletnią Służbę i odznaki „Zasłużony Policjant”. Gratulując wyróżnionym funkcjonariuszom, wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji podziękował im za sumienność i trud, jaki wkładają w realizację zadań służbowych.

– Chcemy, żeby policja funkcjonowała według najwyższych standardów. Odbudowujemy, budujemy, wzmacniamy etos policjantów. To bardzo ważne. To się wiąże z rotą ślubowania. To się wiąże z aksjologią, która zgodnie z najlepszą polską tradycją ma towarzyszyć funkcjonowaniu tej formacji – podkreślił Jarosław Zieliński.

W trakcie uroczystości ślubowanie złożyło także 64 nowo przyjętych policjantów. Po apelu uczestnicy przeszli do kościoła św. Krzyża. Tam Mszy św. za ojczyznę przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

– Każda formacja ma swoje symbole i znaki. Na waszych sztandarach są te słowa: „Państwu i Prawu”. Dlaczego się modlimy dzisiaj? Modlimy się za ojczyznę, bo odnosimy do wartości najwyższych naszą modlitwę, państwo i prawo, bo Bóg jest autorem prawa i prawo ludzkie, nawet najdoskonalsze, nie może konkurować z prawem Bożym. Jeżeli łamane jest prawo Boże, to takie prawo ludzkie nie obowiązuje – mówił podczas homilii ks. abp Głódź.

Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. W województwie podlaskim służy około 3 tys. funkcjonariuszy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl