fot. PAP/Leszek Szymański

„Świeć Przykładem” – ruszyła akcja informacyjno-edukacyjna skierowana do pieszych

Do końca roku będzie trwała szósta edycja akcji „Świeć Przykładem”, którą policja prowadzi wspólnie z Konferencją Episkopatu Polski. Funkcjonariusze i duchowni zaapelowali o noszenie elementów odblaskowych, które mogą uratować życie i zdrowie.

We wtorek w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się wspólna konferencja dotycząca szóstej edycji akcji informacyjno-edukacyjnej skierowanej do pieszych pt. „Świeć Przykładem”. Udział w niej wzięli przedstawiciele Komendy Głównej Policji oraz duchowieństwa.

Podczas spotkania rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka podkreślił, że noszenie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest ciemno i panuje zła widoczność.

„Elementy odblaskowe powinny nosić nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe. Tak naprawdę powinniśmy już to wpajać od najmłodszych lat. Warto prosić o to rodziców, opiekunów nie tylko tych prawnych, ale także tych, którzy opiekują się naszymi dziećmi w żłobkach, przedszkolach, szkołach. Warto wyrabiać nawyk już od najmłodszych lat noszenia elementów odblaskowych czy to w postaci specjalnych kamizelek, breloków, czy opasek (…). Okres jesienno-zimowy to okres, kiedy szybciej robi się ciemno. Ten zmierzch utrzymuje się również dłużej, a więc znacznie więcej odnotowujemy godzin, kiedy widoczność jest znacznie utrudniona. Warto przypomnieć, że noszenie elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym jest obowiązkowe i grozi za jego nieprzestrzeganie mandat w wysokości 100 złotych. Nie jesteśmy od tego, żeby straszyć. Zależy nam głównie na bezpieczeństwie oraz na tym, żeby nie było ofiar śmiertelnych i rannych – mówił rzecznik KGP.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak podkreślił, że Kościół katolicki od wielu lat angażuje się w tę akcję.

„Mamy do czynienia z taką sytuacją, że nabożeństwa w kościołach odbywają się zwykle rano albo późnym wieczorem. Teraz w czasie jesienno-zimowym zwykle o tej porze jest ciemno (…). Jeżeli mówimy o dużych miastach to problem troszeczkę jest łatwiejszy, bo ulice są dobrze oświetlone. Mamy chodniki, dosyć dobrą infrastrukturę, by móc spokojnie przejść z domu do kościoła. Ale jeżeli chodzi o małe miejscowości, zwłaszcza małe wioski, gdzie być może ruch jest mniejszy, ale niestety zagrożenie spore, gdzie nie ma chodników i oświetlenia. W takich wypadkach wyposażenie w elementy odblaskowe po prostu może nam uratować życie” – tłumaczył ks. Leszek Gęsiak.

Ksiądz rzecznik przypomniał, że końcówka listopada i grudzień to czas rorat w Kościele.

„Czas tradycyjnej Mszy świętej, w której modlimy się do Matki Bożej o dobre przygotowanie do Bożego Narodzenia. To jest takie szczególne nabożeństwo w Kościele katolickim, które ściąga sporo dzieci, młodzieży, także osób starszych, które w ten sposób chcą lepiej przygotować się na święta. Będzie powodowało to przed i po liturgiach wzmożony ruch pieszych w okolicach świątyń. Stąd też bardzo zależy nam, by wszyscy, którzy udają się na modlitwę, w tym czasie, kiedy jest ciemno bezpiecznie dotarli do kościoła i także bezpiecznie z niego wrócili – podał ks. Leszek Gęsiak.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl