fot. wikipedia

Świdnicki magistrat: nie mamy informacji, że pozostałości po żydowskim cmentarzu zostały zdewastowane

Nie mamy informacji, że pozostałości po starym cmentarzu żydowskim są dewastowane – poinformowała PAP w środę rzeczniczka świdnickiego magistratu Magdalena Dzwonkowska. Świdnicka policja też nie odnotowała zgłoszeń o niszczeniu pozostałości tej nekropolii.

W Świdnicy (Dolnośląskie) znajdują się pozostałości po starym cmentarzu żydowskim, który od dawna nie jest użytkowany. Jak powiedziała w środę PAP rzeczniczka świdnickiego magistratu Magdalena Dzwonkowska pozostałości tego cmentarza znajdują się na terenie parku.

„Nie mamy żadnych informacji o tym, że to miejsce jest dewastowane” – powiedziała rzeczniczka.

Rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy Magdalena Ząbek powiedziała PAP, że policja również nie otrzymała zgłoszenia o dewastacji starego cmentarza żydowskiego.

W środę media izraelskie, m.in. „Times of Israel” i „Jerusalem Post” podały, że żydowskie cmentarze w Polsce zostały niedawno zdewastowane. Jak napisał „Jerusalem Post” „w trakcie nowego dyplomatycznego kryzysu między (tym) krajem i Izraelem o współudział w Holokauście”. „Times of Israel” powołuje się podając te informacje na Jewish Telegraphic Agency.

PAP/RIRM

drukuj