fot. flickr.com

Światowy Dzień Walki z Rakiem

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem. Każdego roku z tego powodu umiera na świecie ponad 8 mln osób.

Zgodnie z najnowszymi danymi, tylko w 2015 r. w Polsce odnotowano ponad 163 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz ponad 100 tys. zgonów nowotworowych.

Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że liczba osób, które zachorują w ciągu najbliższych 15-20 lat podwoi się.

Eksperci wskazują jednak, że większość nowotworów determinowanych jest przez czynniki zewnętrzne, na które mamy wpływ i zalecają zapoznanie się oraz stosowanie porad, które mają na celu zmniejszenie zagrożenia zachorowania.

Prof. Elżbieta Starosławska, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej, zwraca uwagę, że warto również zgłaszać się na regularne badania kontrolne, które mogą pomóc wcześniej wykryć chorobę.

– Sami możemy poprowadzić też swoim życiem, żeby raz w roku wykonać morfologie krwi i OB, analizę moczu, USG jamy brzusznej, raz w roku kolonoskopia – mężczyźni i kobiety od 40. roku życia, co 5 lat. Per rectum badanie, chodzi o gruczoł krokowy i PSA – standardowo od 50. roku życia u mężczyzn. Samokontrola piersi od 20. roku życia, mammografia. Zwiększone ryzyko zachorowania tam, gdzie są rodzinne zachorowania, to już po 35. roku życia, a inaczej po 45. roku życia. Oznaczanie BRCA1 i BRCA2, zgłoszenie się do poradni genetycznych, cytologia szyjki macicy, tomografia klatki piersiowej – wskazuje prof. Elżbieta Starosławska.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że rząd podejmuje działania zmierzające do poprawy jakości leczenia w onkologii i zmiany wskaźników dot. zachorowalności i umieralności. Jest to odpowiedź na raport Najwyższej Izby Kontroli, który wskazał, że skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej. Wyższa w Polsce jest także umieralność na nowotwory złośliwe.

RIRM/TV Trwam News

drukuj