Światowy Dzień Otyłości

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Otyłości. Od 2030 roku problem otyłości dotknie co najmniej połowy mieszkańców Europy – alarmuje Instytut Żywności i Żywienia. Pod względem występowania nadwagi i otyłości dorosłych na świecie Polska zajmuje niechlubne 5 miejsce, a polskie dzieci zaliczane są od kilku lat do najszybciej tyjących w Europie.

Występowanie otyłości na świecie wzrosło niemal trzykrotnie w ciągu ostatnich 40 lat. Szacuje się, że 64 proc. mężczyzn w naszym kraju ma nadmierną masę ciała, a w przypadku kobiet to 49% proc. Dotyczy to także dzieci. W 2016 roku nadwagę i otyłość odnotowano u 22 proc. chłopców i 18 proc. dziewcząt. Polska jest również w czołówce krajów z największym na świecie występowaniem stanu przedcukrzycowego. Lekarze i dietetycy przestrzegają przed lekceważeniem tego problemu.

– W Polsce najważniejszym problemem zdrowotnym i ekonomicznym jest poprawa żywienia i walka z otyłością. Bo otyłość to jest cukrzyca i nowotwory – krótko, w pigułce. To jest problem, o którym każdy powinien mówić – także każdy członek rządu. Bo to jest największe nasze zagrożenie, jeżeli chodzi o dziesięciolecia – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytut Żywności i Żywienia.

Otyłość to nie tylko defekt estetyczny, ale groźna choroba i przyczyna wielu innych poważnych chorób, takich jak cukrzyca typu 2, udar mózgu, nadciśnienie tętnicze. Coraz częściej otyłość jest przyczyną nowotworów złośliwych czy kamicy żółciowej. Skraca życie, powoduje depresję czy wywołuje zachowania agresywne – mówi dietetyk Joanna Jaczewska-Scheutz.

– Ludzie trudno zmieniają swoje nawyki, nie jest to takie proste, więc stosowanie takiej metody nakazu i zakazu nie zawsze się sprawdza. Tak naprawdę najlepszą metodą jest edukacja – wskazuje mgr inż. Joanna Jaczewska-Scheutz, dietetyk Instytut Żywności i Żywienia.

Na szczęście świadomość społeczeństwa rośnie, ale potrzebne są programy edukacyjne, takie jak np. „zachowaj równowagę” zrealizowany przez Instytut Żywności i Żywienia w latach 2011-16, który w dużym stopniu przyczynił się do zmniejszenia otyłości wśród dzieci i młodzieży. Polsko-szwajcarska inicjatywa wspierana przez Ministerstwo Zdrowia zakłada edukację i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia oraz aktywności fizycznej w przedszkolach, a także ich ocena. W całej Polsce programem objętych zostało 1600 placówek edukacyjnych. Skorzystało z niego ponad 380 tys. dzieci.

– Jeżeli ten program byłby wprowadzony w całym kraju, to moglibyśmy się spodziewać, że w ciągu 2 lat byłoby 80 tysięcy przypadków nadwagi i otyłości mniej w Polsce u dzieci za około 8 mln złotych. To taka symulacja. Czyli to nie są jakieś olbrzymie wydatki, a efekt jest niesamowity – zwraca uwagę prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz.

Elementy, które decydują o zdrowym żywieniu to regularne spożywanie posiłków, jedzenie znacznej ilości warzyw i owoców czy wybieranie i porównywania produktów o niskiej zawartości soli i cukru. Zdrowe żywienie jest na każdą kieszeń – przekonuje dietetyk Magdalena Siuba- Strzelińska.

– Jeżeli idziemy do sklepu i wybieramy z gamy produktów mlecznych np. właśnie jogurty, to przede wszystkim warto zwrócić uwagę na zawartość tłuszczu i na zawartość cukru – wskazuje mgr inż. Magdalena Siuba-Strzelińska.

Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej na stronie internetowej poradnia.ncez.pl., uruchamia darmowe porady dietetyczne, z których można korzystać, by skutecznie walczyć z otyłością.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl