fot. ipn.gov.pl

Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego UNESCO

Instytut Pamięci Narodowej po raz 13. zorganizował konferencję z okazji Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego UNESCO. Wydarzenie jest okazją do zaprezentowania zbiorów audiowizualnych i fotograficznych IPN.

„Unboxing obrazów. Wpływ archiwów audiowizualnych i fotograficznych na kulturę” to temat tegorocznej konferencji poświęconej zbiorom audiowizualnym Instytutu Pamięci Narodowej.

– Zdjęcie oddaje więcej emocji niż wszystkie rozwiązania technologiczne, muzeologiczne i dziesiątki napisanych książek, ponieważ wywołuje emocję, pewne wrażenie, które skłaniają do tego, byśmy tę wiedzę zgłębiali, byśmy chcieli ją rozpoznać – wskazał prezes IPN, dr Karol Nawrocki.

Wykorzystanie narzędzi audiowizualnych i fotograficznych to wielkie zadanie dla opowiadania historii w XXI wieku – dodał prezes IPN.

Inspiracją do zorganizowania cyklu konferencji było ustanowienie Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego UNESCO w 2005 roku.

– Zawsze z wielką satysfakcją odnotowuje zaangażowanie IPN w organizację światowych obchodów Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego UNESCO. Jest to dla instytucji pamięci niezwykle ważna rola. Prowadzenie debaty na temat istotnych zagadnień dotyczących zachowania tego dziedzictwa jest w naszym dzisiejszym społeczeństwie niezwykle ważne – powiedział Michał Kleiber, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Wpływ archiwów wizualnych i dźwiękowych jest nieoceniony – zwracał uwagę przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

– Archiwa stanowią źródła rzetelnie opisanych materiałów kształtujących naszą wiedzę i naszą wrażliwość. Materiały audiowizualne i fotograficzne, przez swój sposób oddziaływania, z uwagi na coraz bardziej dominujący w dzisiejszych czasach typ komunikacji, zyskują na dodatkowym znaczeniu – Michał Kleiber.

Tematem przewodnim konferencji pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO była kulturotwórcza rola zbiorów audiowizualnych przechowywanych w archiwach, muzeach i innych instytucjach kultury w Polsce. Podczas konferencji IPN przedstawił też dostępne zbiory audiowizualne.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl