pixabay.com

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Po raz pierwszy obchodzimy dziś Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Został on ustanowiony przez Ojca Świętego Franciszka.

Jutro obchodzimy liturgiczne wspomnienie dziadków Pana Jezusa: św. Joachima i Anny – rodziców Maryi. Z tej okazji Ojciec Święty Franciszek ustanowił niedzielę, która przypada najbliżej tego wspomnienia Światowym Dniem Dziadków i Osób Starszych. Za wszystkich seniorów modlono się dziś w Bazylice Świętego Piotra. [czytaj więcej]

Mszy św. w zastępstwie za Papieża przechodzącego rekonwalescencję po operacji sprawował przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Ks. abp Rino Fisichella odczytał też homilię przygotowaną na ten dzień przez Papieża.

Ojciec Święty zwraca w niej uwagę, że potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia, aby wspólnie marzyć, aby przezwyciężyć konflikty między pokoleniami, aby przygotować przyszłość wszystkich. Bez tego przymierza – jak ostrzegał Papież – grozi nam głód, ponieważ wzrasta liczba zerwanych więzi, samotności, egoizmu i sił dezintegrujących.

– Często w naszych społeczeństwach podporządkowaliśmy życie idei „każdy musi zadbać o siebie”, ale to zabija – powiedział ks. abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.

Ojciec Święty wzywał też do jedności międzypokoleniowej.

– Młodzi i starzy to skarb tradycji i świeżość Ducha. Młodzi i starzy razem w społeczeństwie i w Kościele – wskazał ks. abp Rino Fisichella.

Ludzie starsi są wielkim skarbem, który powinniśmy strzec.

– Nie zatraćmy pamięci, którą niosą ludzie starsi, bo jesteśmy dziećmi tej historii i bez korzeni uschniemy. Oni nas strzegli na drodze rozwoju, teraz do nas należy strzeżenie ich życia, łagodzenie ich trudności, wsłuchiwanie się w ich potrzeby, stwarzanie warunków, aby można było im pomagać w codziennych zadaniach i aby nie czuli się samotni – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.

W samo południe Ojciec Święty już osobiście spotkał się z pielgrzymami na modlitwie [Anioł Pański].

– Zachęcam Was do świętowania tego dnia w każdej wspólnocie i do odwiedzenia najbardziej samotnych dziadków i osób starszych, aby przekazać im moje przesłanie, zainspirowane obietnicą Jezusa: „Ja jestem z Tobą przez wszystkie dni”. Proszę Pana, aby to święto pomogło nam, którzy jesteśmy w bardziej zaawansowanym wieku, odpowiedzieć na Jego wezwanie w tym okresie życia i ukazać społeczeństwu wartość obecności dziadków i osób starszych – mówił papież Franciszek.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych ze względu na okoliczności pandemii są czasem szczególnej modlitwy w intencji jej ofiar wśród osób starszych.

TV Trwam News

drukuj