fot. PAP

Światowa prapremiera hymnu ŚDM

Prapremiera hymnu Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni” odbyła się we wtorek w Krakowie na zakończenie Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta.

Hymn został wykonany w języku polskim przez zespół muzyczny, chór i orkiestrę; jego pełne wersje obcojęzyczne powstaną później. Utwór będzie wykorzystywany podczas Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w dniach 26-31 lipca 2016 r. w Krakowie. Autorem hymnu jest Jakub Blycharz – prawnik, autor utworów liturgicznych i działacz krakowskiej wspólnoty modlitewnej. Skomponowany przez niego utwór został wybrany w konkursie spośród 94 propozycji nadesłanych do Komitetu Światowych Dni Młodzieży.

Zaraz wam powiem, uprzedzę spikera, co przyniósł Kraków Jezusowi do żłobka – Hymn Światowych Dni Młodzieży – powiedział metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz w finale orszaku na krakowskim Rynku.

„Razem ze wszystkimi zebranymi pragniemy ten hymn ofiarować młodzieży całego świata. Cieszymy się, że w tym dniu możemy to spełnić. W ten sposób Kraków rozpoczyna już świętowanie młodzieży, która przybędzie w przyszłym roku do Krakowa, do Polski” – mówił Ksiądz Kardynał.

Kardynał zaznaczył, że „nie było łatwo przygotować ten hymn, ale już został osądzony pozytywnie przez Papieską Radę ds. Świeckich”. „Będziemy się go uczyć przez cały ten rok, aby później wspólnie z młodzieżą całego świata zaśpiewać go tu w Krakowie razem z Ojcem Świętym Franciszkiem” – dodał.

Wcześniej ulicami Krakowa po raz piąty przeszedł Orszak Trzech Króli. Jego uczestnicy wyruszyli z trzech miejsc. Orszak czerwony – europejski, jak w poprzednich latach, wyruszył ze Wzgórza Wawelskiego po Mszy św. w Katedrze na Wawelu, której przewodniczył metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Jezus nikomu nie zagraża. Jezus nikomu nic nie zabiera. On nam wszystko daje, bo za nas wszystkich umarł i zmartwychwstał, abyśmy życie mieli i mieli je w obfitości” – mówił w homilii kard. Dziwisz. „Podążajmy więc wszyscy – jak Mędrcy ze Wschodu – do Jezusa. Szukajmy Go we wszystkich sytuacjach naszego życia, także w drugim człowieku, zwłaszcza czekającym na naszą pomoc i solidarność – mówił metropolita.

Po Mszy Świętej ks. kard. Dziwisz powitał monarchę reprezentującego Europę i poprowadził go z orszakiem za gwiazdą do Stajenki. W śpiewaniu pomagał Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”.

Orszak zielony, symbolizujący kontynent azjatycki, wyruszył z nowego miejsca – z pl. Sikorskiego. Towarzyszył mu dźwięk gongów, a wśród pielgrzymów harcował Lajkonik. Orszak niebieski – afrykański, przy wtórze bębnów wyruszył z placu Matejki. Wszystkie trzy orszaki spotkały się w Rynku Głównym. Monarchowie szli w asyście swoich dworów – kilkuset małych rycerzy i dwórek, w których role wcielili się uczniowie krakowskich szkół. Straż orszaku stanowili ojcowie w przebraniach pasterzy.

Ze względu na rosnącą liczbę uczestników, w tym roku scena główna usytuowana była pod Wieżą Ratuszową, tak aby pokłon Trzech Króli mogli zobaczyć wszyscy uczestnicy orszaku. Przed sceną na dwóch podwyższeniach przedstawiano scenki jasełkowe. Po dwukrotnej prezentacji hymnu ŚDM i pokłonie monarchów Dziecięciu odbyło się wspólne kolędowanie.

W trakcie orszaku odbyła się kwesta na rzecz pomocy dla bezdomnych, organizowanej przez fundację Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Prowadzili ją m.in. stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Datki były zbierane na utrzymanie tzw. mieszkań wspieranych dla rodzin i osób bezdomnych, w których podopieczni Dzieła Pomocy św. o. Pio przebywają do czasu usamodzielnienia się. Od 2012 r. z tej formy pomocy skorzystało 34 osoby, z czego 15 rozpoczęło samodzielne życie.

Organizatorem orszaku w Krakowie była Fundacja Kacpra, Melchiora i Baltazara. Według szacunków policji w tegorocznym orszaku uczestniczyło ok. 10 tys. osób.

PAP

drukuj