Św. Jerzy patronem Ziębic

Od dziś św. Jerzy, jeden z Czternastu Świętych Wspomożycieli, jest patronem dolnośląskich Ziębic. Data obrania przez miasto świętego za swojego patrona jest nieprzypadkowa – dziś przeżywamy wspomnienie jego męczeńskiej śmierci. 

W mieście odbyły się uroczystości związane z ustanowieniem nowego orędownika. Podczas sesji rady miejskiej proboszcz Bazyliki Mniejszej pw. św. Jerzego przekazał władzom Ziębic dokument stolicy apostolskiej, potwierdzający ustanowienie świętego patronem miasta.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. sprawowana przez metropolitę wrocławskiego, ks. abp. Józefa Kupnego. W homilii ks. arcybiskup podkreślił, że w czasie, kiedy brakuje prawdziwych, moralnych autorytetów, obranie św. Jerzego jako patrona to szczególne zobowiązanie.

– Poza legendami, dawnymi podaniami wydawać by się mogło, że św. Jerzy niczym więcej do nas nie przemawia. Otóż nie, bracia i siostry! On przemawia. Przemawia do nas swoim życiem i ta dzisiejsza uroczystość nie jest po to, byśmy zdobyli nowe informacje na temat życia św. Jerzego. Dziś w tym miejscu chodzi o to, byśmy się skonfrontowali z jego świadectwem. Uroczystość oficjalnego ogłoszenia św. Jerzego patronem Ziembic jest dana po to, byśmy się spotkali ze świadkiem, byśmy zaczęli mówić jak ten świadek i żyć jak on – wskazał ks. arcybiskup.

Do uczestników uroczystości list skierował prezydent Andrzej Duda. W odczytanym przez minister edukacji narodowej Annę Zalewską przesłaniu, prezydent zwraca uwagę, że ustanowienie św. Jerzego patronem Ziębic wpisuje się w 1050. Rocznicę Chrztu Polski.

­„Dzięki odważnej, dalekowzrocznej decyzji księcia Mieszka I, tworzące się państwo polskie mogło rozwijać się na trwałych fundamentach wiary, kultury chrześcijańskiej i cywilizacji łacińskiej. W perspektywie dziejów ta decyzja przyczyniła się również do tego, że dzisiejsze ziębice mogą poszczycić się imponującym dziedzictwem historycznym i kulturowym” – napisał prezydent.   

Burmistrz Ziębic Alicja Bira przypomniała, że do Polski kult św. Jerzego przybył wraz z przyjęciem chrześcijaństwa.

– Wiele miast w Polsce posiada jego wizerunek w herbie. Jest również patronem wielu kościołów w Polsce, m.in. naszej bazyliki mniejszej. Dekretem wydanym przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy władzy udzielonej przez Ojca św. Franciszka, św. Jerzy został ogłoszony patronem Ziębic. Mam cichą nadzieję, że św. Jerzy pomoże nam w rozwiązywaniu problemów rzeczywistych miasta Ziembic, czego sobie i mieszkańcom miasta i gminy życzę – mówiła burmistrz.

Dzisiejsze wydarzenie poprzedziła nowenna mieszkańców Ziębic do św. Jerzego oraz czterodniowe rekolekcje. Mszę świętą transmitowały Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl