Suwałki. Rozpoczął się dwudniowy Piknik Kawaleryjski

Zawody sprawności ułańskiej, pokazy musztry konnej, zawody i wiele innych atrakcji można zobaczyć na 17. Pikniku Kawaleryjskim, który rozpoczął się w sobotę w Suwałkach. Impreza potrwa dwa dni.

Dni Kawaleryjskie zainaugurowano w sobotę przemarszem kawalerii ulicami miasta oraz pokazami musztry konnej i konkursem troczenia siodła. Impreza odbywa się nad zalewem Arkadia, gdzie zjechali ułani i szwoleżerowie z Polski i Litwy.

Najwięcej atrakcji związanych z kawalerią zaplanowano jednak na niedzielę. Piknik przeniesie się wtedy na wielki plac, gdzie odbywać się będą wszystkie pokazy. Podczas imprezy przewidziano m.in. konkurs władania szablą, lancą, zawody i pokazy sprawności kawaleryjskiej. Kolejną atrakcją będzie pokaz łucznictwa konnego i pokaz woltyżerski oraz widowiskowy konkurs w skokach przez przeszkody.

Zmaganiom kawalerii towarzyszyć będzie dodatkowo pokaz wozu pancernego wz 34. To lekki samochód pancerny produkcji polskiej z okresu dwudziestolecia. Był to podstawowy sprzęt wojska polskiego tej kategorii w kampanii wrześniowej.

„Będzie to dynamiczny pokaz. Samochód jest sprawny i będzie można zobaczyć go w akcji” – powiedział PAP Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego, który jest organizatorem pikniku.

Z kolei żołnierze z 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zaprezentują w niedzielę sprzęt wojskowy.

Do Suwałk zjechało w tym roku około 50 kawalerzystów: szwoleżerów, ułanów, strzelców, zwiadowców i artylerzystów konnych, zrzeszonych w kilkunastu stowarzyszeniach i grupach rekonstrukcyjnych przedwojennych pułków kawalerii.

Organizatorem są m.in.: Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki”, Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe.

Podobnie jak w trakcie poprzednich edycjach w trakcie Pikniku odbędzie się Konkurs Sprawności Kawaleryjskiej obejmujący kros, konkurs władania szablą i konkurs władania lancą, pokazy historyczne, przemarsze, wieczór kawaleryjski oraz zawody w skokach.

Piknik co roku cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców regionu – każdego dnia w imprezie bierze udział kilka tysięcy osób.

W okresie przedwojennym Suwałki należały do największych garnizonów II RP – mówił Brzozowski. W jego skład przed wojną wchodziły: 41. Suwalski Pułk Piechoty Marszałka Józefa Piłsudskiego, 1. dywizjon 29. Pułku Artylerii Lekkiej oraz oddziały Suwalskiej Brygady Kawalerii, m. in. 2. Pułk Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego oraz 3. Pułk Szwoleżerów Mazowieckich im. gen. Jana Kozietulskiego. Te dwie ostatnie jednostki zostały odtworzone przez grupy rekonstrukcyjne i spotykają się przy takich okazjach jak suwalskie Dni Kawaleryjskie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl