ŚUM chce połączyć szpitale i stworzyć spółkę

Śląski Uniwersytet Medyczny, jako pierwszy w Polsce, chce połączyć dwa szpitale kliniczne i stworzyć spółkę.

Od 1 lipca Centralny Szpital Kliniczny oraz Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach ma tworzyć spółkę – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Należeć ma – przynajmniej na początku – do uczelni.

Związkowcy i część personelu wprawdzie nie sprzeciwiają się komercjalizacji jeśli ta ma pomóc, ale nie są zgodni co do zamiany w spółkę.

Pomysł powinien być skonsultowany z ministerstwami – zaznaczyła Halina Cierpiał, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności”.

– Według naszych informacji rektor ŚUM-u nie wystąpił do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z informacją czy wnioskiem o opinię dotyczącą przekształcenia. Nie wystąpił również do Ministerstwa Zdrowia. Pytanie zasadnicze: co stanie się ze studentami? Gdzie ŚUM będzie ich kształcił? Na pewno jesteśmy przeciwko przekształceniu. Jeżeli to połączenie ma poprawić sytuację, to uważam że tak, ale jeżeli ma to być przekształcone w spółkę prawa handlowego, to mogę podać wiele przykładów szpitali, które przekształciły się w spółki prawa handlowego czy cywilne i niestety wynik finansowy miały tragiczny – powiedziała Halina Cierpiał.

Sytuacja w CSK jest dobra. Klinika słynie m.in. z chirurgii i operacji guzów trzustki. Nie ma jednak środków na potrzebną modernizację budynku.

Według gazety – Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii jest w bardzo dobrej kondycji finansowej. Rocznie ma 7-14 mln zł zysku i inwestuje w rozwój oddziałów.

Jednak NFZ zerwał z nim kontrakt, z powodu rozbieżności w konkursie na leczenie dotyczące chirurgii. Według dyrekcji kliniki – zamienione w spółki będą mogły realizować komercyjne świadczenia i umożliwi rozwój. Pod koniec marca władze uniwersytetu mają przyjąć uchwałę o stworzeniu spółki.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl