Sudan: nieudany zamach na premiera

Premier Sudanu Abdalla Hamdok uszedł w poniedziałek z życiem z zamachu na kolumnę pojazdów, w której podróżował – podała sudańska telewizja państwowa. Na razie nikt nie przyznał się do zamachu, brak też informacji o ofiarach.

Jak pisze agencja AP, powołując się na sudańskie media państwowe, na drodze przejazdu kolumny w Chartumie doszło do eksplozji. W wybuchu nie ucierpiał premier Hamdok, który natychmiast został odeskortowany w bezpieczne miejsce.

Opublikowany w mediach społecznościowych film nagrany po zamachu pokazuje, że co najmniej jeden pojazd należący do kolumny rządowej został poważnie uszkodzony. Inne miały wybite szyby.

Abdalla Hamdok stanął na czele rządu tymczasowego w sierpniu 2019 roku, gdy obalony został wieloletni prezydent kraju Omar al-Baszir. Jak zaznacza agencja AP, de facto rządy w Sudanie sprawują jednak wojskowi.

W lutym premier Hamdok ogłosił decyzję o wydaniu al-Baszira Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze. MTK oskarża byłego dyktatora o ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz zbrodnie wojenne w sudańskiej prowincji Darfur.

PAP

drukuj