fot. Artur Reszko

Strefa buforowa przy granicy z Białorusią

Od 13 czerwca nie można przebywać w pasie granicznym z Białorusią w okolicy Narewki, Białowieży, Dubicz Cerkiewnych i Czeremchy. Strefa buforowa to odpowiedź na coraz częstsze ataki na funkcjonariuszy strzegących polsko-białoruskiej granicy. W środę odbył się pogrzeb sierżanta Mateusza Sitka. 

W ubiegły czwartek zmarł sierżant Mateusz Sitek – polski żołnierz ugodzony nożem przez migranta na polsko-białoruskiej granicy. W środę w kościele pw. Św. Anny w Nowym Lubielu odbył się pogrzeb żołnierza z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

– Oddał za nas życie, za Ojczyznę. (…) Jesteśmy tutaj, żeby powiedzieć: cześć jego pamięci! Cześć i chwała bohaterom! – mówił prezydent Andrzej Duda.

Transmisję pogrzebu miała przeprowadzić Telewizja Trwam. Na miejscu były rozstawione kamery, jednak z przyczyn niezależnych od nas transmisja nie doszła do skutku.

Hołd zmarłemu żołnierzowi punktualnie o godzinie 12.00 oddali funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i wojsko w całym kraju. Pamięć żołnierza minutą ciszy uczcił Sejm.

Aby zwiększać bezpieczeństwo Straży Granicznej, Policji i żołnierzy strzegących polsko-białoruskiej granicy, minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak, podpisał rozporządzenie o czasowym zakazie przebywania w strefie nadgranicznej.

– Powstanie strefy jest rekomendacją wojska, Policji i Straży Granicznej. Mamy radykalny wzrost liczby tych, którzy próbują nielegalnie przedostać się do Polski i wzrost ich agresji – wyjaśnił Tomasz Siemoniak.

Strefa ma także ograniczyć aktywność grup przemycających nielegalnych migrantów. Zakaz będzie obowiązywał od czwartku do 11 września. Chodzi o ponad sześćdziesięciokilometrowy pas przygraniczny przynależący do placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. Na odcinku ok. 44 km to pas o szerokości 200 metrów. Na odcinku około 16 km, w rejonie rezerwatów przyrody, strefa została poszerzona do ponad dwóch kilometrów. W dobie wzmożonej nielegalnej migracji to potrzebna zmiana – zauważył prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

– Nadzwyczajne sytuacje wymagają nadzwyczajnych rozwiązań. (…) Sądzę, że w tej sytuacji jest to działanie jak najbardziej uzasadnione – powiedział prof. Krzysztof Kubiak.

Strefa buforowa usprawni patrole – ocenił Piotr Maryński ze Stowarzyszenia Pro Res Publica.

– Będzie możliwość lepszego kontrolowania osób, które w tym miejscu przebywają. (…) Będzie także łatwiejsza sytuacja do poruszania się służb – wyjaśnił Piotr Maryński.

Rząd Donalda Tuska wprowadził strefę buforową. Tymczasem w 2021 roku krytykował takie działania rządu Prawa i Sprawiedliwości. W obecnej sytuacji na granicy strefa powinna już dawno obowiązywać – podkreślił były wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Paweł Szefernaker.

– Mam takie przekonanie, że Platforma Obywatelska dużo mówi, a zbyt wolno to robi, bo trzy tygodnie temu było zapowiedziane to działanie – zauważył poseł Paweł Szefernaker.  

Były wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji, Maciej Wąsik, przypomniał, że za rządu Prawa i Sprawiedliwości strefa buforowa obowiązywała od grudnia 2021 do czerwca 2022 roku.

– Udało się zatrzymywać przemytników nielegalnych migrantów, udało się ich odepchnąć od granicy. Udało się także odepchnąć aktywistów i niektóre media, które niezwykle mocno utrudniały pracę Straży Granicznej – wskazał Maciej Wąsik.

Rządzący zapewnili, że obecny bufor nie obejmuje żadnej miejscowości. Są jednak obawy, że ograniczenia dotkną przedsiębiorców – przyznał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Wiesław Szczepański.

– Staramy się ominąć strefą przede wszystkim agroturystykę czy sklepiki, hotele. (…) Choć wiemy, że wprowadzenie strefy powoduje, iż część turystów cofa swoją chęć wyjazdów w tamten teren – powiedział wiceminister Wiesław Szczepański.

Rząd Donalda Tuska na razie jedynie planuje wsparcie.

– Była minister funduszy, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, na spotkaniu w Białowieży pokazywała środki europejskie, które mogą być użyte – poinformował minister Tomasz Siemoniak.

Obecnie rządzący umywają ręce – podkreślił poseł Radosław Fogiel z PiS.

– Kiedy rząd PiS wprowadzał takie rozwiązania, natychmiast towarzyszył im program osłonowy. (…) Będziemy się domagać od rządzących, żeby takie same działania osłonowe zostały wprowadzone – zapewnił poseł Radosław Fogiel.

Dziś rząd Donalda Tuska przekonuje do potrzeby wzmacniania polskiej granicy, jednak przed objęciem rządów ci sami politycy krytykowali walkę z nielegalną migracją. Gdy rząd PiS budował mur na granicy, Donald Tusk bronił agresywnych imigrantów.

– To są biedni ludzie, którzy szukają swojego miejsca na ziemi – przekonywał Donald Tusk.

Na granicy z Białorusią pojawiali się politycy opozycji. Stawali w obronie nielegalnych migrantów, utrudniając pracę funkcjonariuszom Straży Granicznej – przypomniał prezydent Andrzej Duda.

– Można śmiało powiedzieć, że kalali polski mundur. (…) Są tacy politycy, którzy po prostu powinni przeprosić za swoje zachowania – zaznaczył Andrzej Duda.

Od początku roku zarejestrowano już ponad 18 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl