fot. twitter.com/Straz_Graniczna

Straż Graniczna zatrzymała w weekend na Podlasiu dziesięciu przemytników migrantów

Straż Graniczna zatrzymała podczas weekendu dziesięciu tzw. kurierów nielegalnych migrantów przy granicy z Białorusią w Podlaskiem. Kierowcy i ich pomocnicy przewozili łącznie ponad dwadzieścia osób pochodzących m.in. z Afganistanu.

Zatrzymani przemytnicy to przede wszystkim Gruzini i Ukraińcy – poinformowała w poniedziałek mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku. Za organizację i pomoc przy organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy grozi im do ośmiu lat więzienia.

Wobec cudzoziemców zatrzymanych za pomocnictwo, a do tej pory przebywających legalnie w Polsce, będzie też równolegle wszczęte postępowanie administracyjne, kończące się decyzją zobowiązującą do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzymają oni również zakaz wjazdu do państw obszaru Schengen od 5 do 10 lat.

Najwięcej, bo pięciu kurierów, zatrzymano w minioną niedzielę; wszystkie przypadki miały miejsce w powiecie hajnowskim. Jeden z kierowców, obywatel Ukrainy, samochodem osobowym na polskich tablicach rejestracyjnych przewoził trzech migrantów. Drugi (również Ukrainiec) pięciu cudzoziemców, którzy także dostali się do Polski wbrew obowiązującym przepisom. Zatrzymano też kolejnego obywatela Ukrainy, który jechał we wskazane miejsce na tzw. pinezkę, by odebrać cudzoziemców po nielegalnym przekroczeniu przez nich granicy z Białorusi do Polski.

Straż Graniczna notuje w kwietniu znaczny wzrost liczby prób nielegalnego przekroczenia tej granicy. Tylko w miniony weekend był ich blisko 670; od początku miesiąca to ok. 3,2 tys. a od początku roku – ponad 6,5 tys. prób. Na odcinku granicy RP, chronionym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej (granica z Białorusią i Litwą) zatrzymano w tym roku 87 pomocników i organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl