fot. twitter.com/Straz_Graniczna

Straż Graniczna: 20 funkcjonariuszy Straży Granicznej wspiera macedońską policję w zapobieganiu nielegalnej migracji

20 funkcjonariuszy oddziałów Straży Granicznej pełni służbę na granicy macedońsko-greckiej. Celem działań polskich służb jest pomoc w zapobieganiu nielegalnej migracji, poprzez wspieranie macedońskiej policji. Działamy na zasadzie umów bilateralnych z Macedonią Północną – przekazała we wtorek rzecznik prasowy Straży Granicznej porucznik Anna Michalska.

We wtorek rzecznik prasowy Straży Granicznej por. Anna Michalska przekazała, że „na granicy Macedonii Północnej z Grecją pracuje 20 funkcjonariuszy oddziałów SG”. Dodała, że „celem działań polskich służb w tym regionie jest pomoc w zapobieganiu nielegalnej migracji, poprzez wspieranie macedońskiej policji”.

Por. Anna Michalska poinformowała PAP, że do obowiązków SG „należy przede wszystkim ochrona tzw. zielonej granicy”.

„W ramach tych działań zajmujemy się identyfikowaniem oraz zatrzymywaniem nielegalnych imigrantów. Także przeprowadzamy kontrolę na drogach dojazdowych do granicy” – stwierdziła.

Rzecznik podkreśliła, że działania SG, „oparte są na współpracy z macedońskimi służbami, które kontrolują sytuację na granicy”. Por. Anna Michalska poinformowała, że „w zależności od tego, gdzie potrzebują naszego wsparcia, tam nas kierują. Działamy na zasadzie umów bilateralnych”.

Tegoroczny udział polskich służb w działaniach zabezpieczających granicę Macedonii Północnej z Grecją nie jest niczym nowym. Jak przekazała PAP Anna Michalska „w operacjach w Republice Macedonii Północnej Straż Graniczna uczestniczy od wielu lat. W tym roku pracujemy tam już po raz jedenasty”.

Rzecznik SG przekazała, że „w zależności od efektu rozmów ze stroną macedońską Straż Graniczna będzie wysyłać kolejne grupy funkcjonariuszy”.

PAP

drukuj