fot. PAP/Tomasz Gzell

Stowarzyszenie Ławników Polskich zaskarży do TK tzw. ustawę covidową

Stowarzyszenie Ławników Polskich zamierza zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego tzw. ustawę covidową. Chodzi o zapis, który wyklucza ich z udziału w rozprawach sądowych z powodu sytuacji epidemicznej w Polsce.

Ustawa covidowa zakłada, że w okresie stanu epidemii i rok po jej zakończeniu sprawy cywilne i z zakresu prawa pracy są rozpatrywane tylko przez jednego sędziego.

Zastrzeżenia do tej regulacji zgłaszają ławnicy. Wskazują, że Konstytucja RP gwarantuje im udział w rozprawach jako przedstawicielom społeczeństwa w wymiarze sprawiedliwości. Dodają również, że ten przepis negatywnie zaopiniowała Krajowa Rada Sądownictwa.

Barbara Komander, przewodnicząca zarządu głównego Stowarzyszenia Ławników Polskich, podkreśla, że ławnicy odgrywają ważną rolę w rozstrzyganiu spraw sądowych.

– Pomagamy sędziom na każdym kroku, co jest bardzo ważne. Sędziowie pierwszej instancji są na ogół młodymi sędziami, którzy nie mają doświadczenia życiowego, wiedzy z zakładów pracy. Ławnik jest doświadczony, bo skończył 30 lat, więc ma doświadczenie zawodowe, społeczne, może bardzo pomóc. Przy naradach mamy takie same prawo jak sędzia zawodowy, a nasz głos ma taką samą ważność. Razem dyskutujemy, naradzamy się, podejmujemy decyzje o karze, winie czy innych orzeczeniach – mówi Barbara Komander.

Przewodnicząca wskazuje także, że w połowie lipca na ręce marszałek Sejmu trafił projekt poselski, który przywraca ławników do udziału w rozprawach. Dodaje, że obecnie prowadzone są konsultacje w tej sprawie.

RIRM

drukuj